Air vs AIO CPU Coolers: Který z nich byste si měli vybrat?, AIO vs. Air Ochlazení vašeho herního PC | PCGamesn

AIO vs. Air Ochlazení herního počítače

Contents

Chladiče CPU vzduchu používají studenou desku vyrobenou z mědi nebo hliníku k odstranění tepla z povrchu IHS CPU (integrovaný tepelný rozmetadlo) přes tepelnou pastu.

Air vs AIO CPU Coolers: Který z nich byste si měli vybrat?

Air vs AIO CPU Coolers: Který z nich byste si měli vybrat?

Pro výkon vašeho CPU je neuvěřitelně zásadní.

V krátkodobém horizontu to umožňuje CPU dramaticky zvýšit rychlosti hodin a dává mu mnohem větší šanci na dosažení těchto inzerovaných hodin podporujících hodin. V dlouhodobém horizontu (pasivní práce) však zajišťuje, že se zvláště zdlouhavé vykreslení nebude kvůli tepelnému škrcení prodloužit.

Ale jaký je nejlepší způsob, jak ochladit váš CPU?

Na jedné straně máte vzduch – také známý jako HSF (HjístSInk & FAN) – chladiče, které jsou levné, snadno se instalují a nabízejí vynikající chladicí výkon.

Na druhé straně najdete silné tekuté chladiče AIO, které ve vašem případě zabírají mnohem méně místa a umožňují některé neuvěřitelně stylové nastavení.

Takže, která z nich je správná volba?

Konfigurace ventilátoru chladiče CPU

Odpověď nakonec závisí na vašem nastavení, preferencích a pracovním vytížení, které doufáte, že budete podporovat.

Nejprve se podíváme na to, z čeho se tyto dvě metody chlazení skládají, co je odlišuje a které z nich je nejlepší pro různé nastavení, rozpočty a dokonce i estetické sklony.

Co jsou chladiče CPU a proč jsou potřeba?

Než se dostaneme do rozdílů mezi AIO a chladiči vzduchu, pojďme přes základy toho, co jsou chladiče CPU a proč jsou nutné.

Co je chladič CPU?

Elektronické komponenty nejsou nikdy 100% efektivní, a to platí zejména pro hardware PC, jako jsou CPU.

Do CPU vstupuje kus elektřiny, ale to vše se nepoužívá.„Něco z toho je promarněno a převede se na teplo. Je to toto teplo, které musíte vytáhnout a efektivně se rozptylovat, selhání, které procesor škrtí a nedostatečně výkonné a v některých extrémních případech se trvale poškodí.

Pro tuto úkol je speciálně navržen chladič CPU: Kreslení nadměrného tepla z CPU, jeho rozložení tepelně-vodivým médiem a jeho přenesení z chladiče, aby jej proudění vzduchu mohlo přepravit.

Skladové chladiče CPU

Jejich chladiče akcií se však pohybují od přiměřeně průchodu po hlučné a téměř bez ohledu na to pro intenzivní pracovní zatížení.

Obvykle zahrnují jeden ventilátor, malý chladič a žádné tepelné trubky pro efektivní přenos tepla.

Jedinými výjimkami jsou AMD’s Wraith Prism a Wraith Max Coolers, které byly zahrnuty do CPU Ryzen 3000 Series.

Bohužel tomu tak už tomu tak není. AMD Ryzen 5000 Series a Intel 11. generace CPU nyní přicházejí pouze s docela neuspokojivým chladičem zásob (Intel je stále horší) s procesory na úrovni základní úrovně.

Proč je vždy důležité investice do prémiového chlazení

Díly jako procesory, grafické karty, základní desky atd., Pojďte a jdi – zvláště pokud jste nadšenec PC.

Jistě, váš počítač vám může vydržet 4-5 let a bude stále dostatečný, ale přijde čas na upgrade.

A jednou z mála komponent, které se mohou přenést do nového sestavení, je chladicí zařízení, jako jsou fanoušky případů a chladič CPU.

Zpočátku se může investice do prémiového chlazení zdát jako odpad, protože byste mohli přidělit tuto část rozpočtu na nákup komponent, které přímo zvyšují výkon, ale z dlouhodobého hlediska by to mohlo stát za dodatečné náklady.

Nejen, že získáte více zvýšeného výkonu z vašeho CPU, ale také získáte komponentu, která může teoreticky trvat nahoru 150 000 hodin (= 17 let 24/7 operace, alespoň pro chladiče vzduchu).

To znamená, že kompatibilita může být stále výzvou, pokud se výrobce CPU rozhodne zvolit novou zásuvku, která není přímo kompatibilní se staršími řešeními chlazení.

Avšak výrobci chladičů CPU (zejména prémiové, jako je Noctua, Bequiet!, Chladič mistr, Corsair atd.) historicky ubytovali tyto nové zásuvky s novou držák pro kompatibilitu. Většina společností je proto při vyžádání odesílá stávající zákazníky zdarma; Jiní by mohli účtovat relativně nominální poplatek.

Co jsou chladiče HSF CPU?

Chladiče CPU vzduchu používají studenou desku vyrobenou z mědi nebo hliníku k odstranění tepla z povrchu IHS CPU (integrovaný tepelný rozmetadlo) přes tepelnou pastu.

Jak fungují chladiče CPU

Toto teplo se poté přenese na chladič, obvykle vyrobené z hliníkových ploutve, aby se maximalizovala povrchová plocha.

Přenos tepla lze provést buď pomocí přímého kontaktu, nebo pomocí tepelných pramenů.

Tepelné pipy kontaktují studenou desku (nebo dokonce přímo s CPU) a obsahují kapalinu chladicí kapalinu (destilovaná voda, amoniak a další). Tato kapalná chladicí kapalina se při zahřívání stává plynnou, což způsobuje, že se pohybuje nahoru přes tepelné pupiny, kde se podél cesty navázaly kontakt s ploutví.

Když chladicí kapalina dosáhne vrcholu, ochladí se, kondenzuje a poté kape po tepelné trubce, aby se znovu zahřívala.

Heatsink je ochlazen jedním nebo dvěma chladicími ventilátory, které buď tlačí, tahají, nebo tlačí a vytáhnou (dva fanoušky) jakýkoli horký vzduch, který prostupuje mezi fingovými zásobníky.

Tento proces účinně zchladí chladič, aby mohl absorbovat další teplo a opakovat tento proces.

Existující proudění vzduchu v případě počítače by pak mělo tento horký vzduch přepravit ze zadního výfukového plynu, který má být nahrazen chladným vzduchem z jeho příjmu vpředu.

Různé typy chladičů vzduchu CPU

Existují čtyři hlavní typy chladičů CPU HSF:

 1. Chladiče CPU Vertical Tower (typ U), jako NH-U12.
 2. Chladiče CPU s duální vertikální věží (typ D), jako je Scythe Fuma 2.
 3. Chladiče CPU s horním tokem s vodorovně zarovnanou věží (typ C), jako je Cryorig C1.
 4. Chladiče CPU s nízkým profilem (typ L nebo LP), jako je klid! Shadow Rock LP.

Typy chladičů vzduchu

Výhody

Cena

Nejvýznamnější výhodou chladiče vzduchu je jeho cena. Najdete některé z nejlepších chladičů CPU na trhu za méně než 100 USD.

Mějte na paměti: Jedná se o chladiče, které mohou udržovat i ty nejvíce hladovějící a vysoko-core cpus, aby byly příliš těžce při přetaktování a spuštěny těžké pracovní zatížení.

Všestrannost a snadnost použití

Chladiče HSF se snadno nainstalují a přicházejí s různými závorkami, které se vejdou do odpovídajících zásuvek z řady CPU AMD a Intel pro stolní a servery. To znamená, že některým stavitelům PC je snazší pracovat s chladiči kapaliny AIO než vzduchové chladiče, takže tento jeden druh se scvrkává na osobní preference.

Montáž hardwaru a kompatibility

Obvykle můžete znovu použít chladiče HSF napříč sestavami PC, i když je váš další procesor jiná značka, pokud je k dispozici kompatibilní závorka.

Emise hluku

Protože chladiče CPU vzduchu se často spoléhají na jednoho ventilátoru, který protlačí vzduch velkým chladičem, samotný ventilátor by se mohl otáčet při vysokých otáčkách (rotace za minutu), což způsobuje, že některé levnější chladiče vzduchu jsou docela hlučné.

Se zavedením kvalitnějších ložisek ventilátoru-jako jsou systémy FDB (dynamická ložiska tekutin) a samostabilizující systémy oleje (SSO)-nejkvalitnější chladiče vzduchu by neměly překročit značku 40 dB.

Ve skutečnosti špičkové modely-jako je NH-D15-dosahují hladin hluku, které sahají od pouhých 24 dB (v 7.5V dodáno) až 35 dB (při 12 V).

To znamená, že hluk, který produkují, bude buď neslyšitelný, nebo kolem hladiny zvuku světla šeptající.

Potenciál upgradu

Další výhodou chladiče HSF CPU je jeho potenciál pro upgrady.

Řekněme, že si koupíte například NH-U14s, který je dodáván s jediným fanouškem NF-A15.

Nejlepší chladiče CPU pro Threadripper AMD - Noctua NH -U14S

Pokud vidíte, že termály CPU dosahují úrovně vyšších, než byste chtěli, můžete do svého nastavení jednoduše přidat druhý fanoušek NF-A15 (vzhledem k tomu, že máte vůli) a okamžitě upgradujte výkon chlazení bez velkého pohrávání.

Můžete dokonce upgradovat nízkoprofilové chladiče CPU, jako je Scythe Big Shuriken 3, výměnou jeho štíhlejšího ventilátoru za silnější ventilátor s vyšší výkonností, jako je NF-A12x25.

Rozdíl ve výkonu chlazení s touto aktualizací je docela působivý pro nízkoprofilový vzduchový chladič.

Nevýhody

Omezení vesmíru

Univerzální nevýhodou všech plnohodnotných vzduchových chladičů je, že jsou objemní a zabírají příliš mnoho místa kolem CPU. Ve skutečnosti mohou některé velké chladiče vzduchu téměř pokrýt celou horní polovinu základní desky.

Dobrou zprávou je, že se můžete vyhnout většině těchto problémů s trochou výzkumu.

Použijte list kompatibility chladiče CPU, který výrobce obvykle poskytuje k potvrzení kompatibility s částmi, které vybíráte.

Například Noctua vám umožňuje najít přesné PC pouzdro, CPU a základní desku, kterou máte, a potvrďte, které chladiče procesoru Noctua jsou s nimi kompatibilní.

Tepelná světla

HSF CPU chladiče jsou ve své konstrukci velmi jednoduché, protože mají pouze jednu mechanicky dojemnou část: ventilátory (ventilátory).

Ale protože kapalinu v tepelných pupcích nelze recyklovat téměř tak rychle jako kapalina v chladiči kapaliny AIO, existuje limit, kolik chlazení lze do CPU dodat po delší dobu.

Pouze horní souvislost chladičů vzduchu CPU (které bývají relativně velké) může udržovat procesor v chladu během trvalého pracovního zatížení nebo při ručním přetaktování.

Co jsou kapalné chladiče AIO (chladiče uzavřené smyčky)?

Stejně jako chladiče HSF, chladiče kapaliny AIO (all-in-one) také používají základní desku (obvykle vyrobenou z mědi), která přichází do kontaktu s CPU pomocí tepelné pasty.

Základní deska přenáší teplo na kapalinu (obvykle destilovaná voda s propylenglykolem), když je zahřívá. Tato kapalina je pak nepřetržitě čerpána trubicí směrem k radiátoru, která je rozdělena na dvě poloviny: horní a dole.

Procházení radiátorem umožňuje teplotu kapaliny přenést na její hliníkové ploutve, které jsou chlazeny chladicími ventilátory.

Poté, co kapalina projde horní polovinou radiátoru, proveďte otočení U a prochází spodní polovinou radiátoru. Tímto způsobem je chladicí kapalina šanci vychladnout po delší dobu.

Po dokončení tohoto procesu chlazení je poté čerpán zpět směrem k základní desce přes samostatnou sekundární trubici, aby dokončil svůj cyklus.

Pro podrobnější pohled na proces s 3D animacemi se ujistěte, že se podívejte na video hráči Nexus Deep Dive na toto téma.

Různé typy chladičů AIO CPU

Chladiče tekutého procesoru AIO může mít mezi sebou několik drobných variací (jako čerpadlo, hadička, design základní desky atd.). Hlavními rozdíly mezi nimi jsou přesto jejich velikosti.

Jejich velikost také určí, kolik ventilátorů bude namontováno na chladiči a jak masivní je radiátor, což nám také hodně říká o jeho chladicí kapacitě.

Tito fanoušci mají obvykle průměr 120 nebo 140 milimetrů a mezi jedním a třemi.

Proto můžete mít čtyři hlavní kategorie typů radiátorů:

 1. Jeden ventilátor (120-140 mm radiátor), jako je Corsair Icue H60i.
 2. Dvojitý ventilátor (240-280 mm radiátor), jako NZXT Kraken X63.
 3. Triple ventilátor (360-420 mm radiátor), jako je arktický kapalina mrazák II 420.
 4. Compact AIO CPU Cooler (Single 92 mm ventilátor), jako je MasterLiquid Maker 92.

Typy AIO

Výhody

Tepelná světla

Na rozdíl od chladičů CPU HSF je hlavní výhodou jejich protějšků AIO, kolik tepelné výškové místnosti umožňují CPU.

Tekutá chladicí kapalina nejen trvá déle, ale máte také nádrž relativně chladné kapaliny připravené k zajetí svého místa.

To umožňuje chladiči AIO udržet nižší teploty CPU po delší dobu.

Bez nepořádku

Další značnou výhodou kapalných chladičů AIO je to, že kolem CPU nezabírají příliš mnoho místa.

AIO odbavení a instalace

To také umožňuje kompatibilitu s širší škálou případů a základních desek, nepřítomnosti problémů s clearancemi pro sloty RAM a PCIE a esteticky příjemně příjemným interiérem PC PC.

Přeprava

Kapalný chladič CPU All-in-One klade na CPU a základní desku menší váhu, protože většina jeho hmotnosti (ventilátory radiátoru +) je namontována přímo do pouzdra.

Když tedy přepravujete počítač, existuje větší šance vyhnout se poškození vaší základní desky nebo CPU v procesu ve srovnání s počítači pomocí těžkých vzduchových chladičů namontovaných přímo na CPU.

Distribuce vzduchu

Když jsou AIOS namontovány v konfiguraci výfukových plynů (E.G., nahoře), horký vzduch je vyfouknut z případu přímo, zatímco s chladiči vzduchu je horký vzduch foukán do skříňky, že pouzdro potom vyčerpá.

Když je namontován v konfiguraci saje (E.G., na přední straně), fanoušci na AIO fungují jako fanoušci případu a přitahují více vzduchu bez potřeby dalších případů případů.

Tento vzduch bude samozřejmě zahříván radiátorem AIO a bude muset být spravován proudem vzduchu vašeho případu.

Nevýhody

Cena

Pokud uvažujeme o poměrech ceny k výkonnosti, chladič kapaliny AIO výrazně klesne za běžnými chladiči vzduchu CPU.

Vyrábět chladiče AIO jsou mnohem dražší, protože má více pohyblivých částí, tekutin, které je třeba zavést do smyčky a uzavřené a trubice, která musí být testována na jakýkoli únik.

Vyšší emise hluku

Fanoušci namontované na chladiči AIO Cooler se nemusí točit téměř tak rychle jako ventilátor chladiče HSF, takže přirozeně vydávají méně hluku (i když to záleží na velikosti a modelu ventilátorů a chladiče).

Mít více ventilátorů spolupracujících s čerpadlem AIO Cooler však znamená, že i některé z „klidnějších“ možností tekutiny AIO, jako je platina Corsair H115i, mohou dosáhnout hladin hluku téměř 50 dB.

Čerpadlo je vždy aktivní, takže chladiče AIO jsou hlasitější, zejména při nečinnosti nebo lehkém pracovním vytížení, i když se fanoušci netočí.

Náchylný k různým chybám

Na rozdíl od mnoha chladičů CPU HSF, které mají pouze jeden aktivní ventilátor, má tekutý chladič AIO několik pohyblivých částí, díky nimž je náchylnější k opotřebení.

Komponenty čerpadla AIO

A čím více takových faktorů se musíte vypořádat, tím vyšší je šance na setkání s problémem.

Radiátor může unikat, blok může ucpat, vnitřní PTFE (teflon) povlak hadičky může prasknout, můžete se setkat s tekutým proklouznutím a dalším.

Kterýkoli z těchto problémů může být pro jakýkoli počítač neuvěřitelně rušivý. K dispozici je také paranoia zavedení kapaliny do toho, co je v podstatě elektrický systém. Únik může být katastrofální, protože může snadno zkrátit vaši základní desku a/nebo grafickou kartu, mimo jiné.

AIOS by samozřejmě nebyl tak populární, jako kdyby byly takové problémy běžné.

Poruchy a katastrofy, jako jsou tyto, jsou vzácné, ale stále se nacházejí častěji v AIO než ve vzduchových chladicích.

Air vs. AIO CPU Coolers – které byste si měli vybrat?

S lepším porozuměním toho, co jsou HSF a Liquid AIO chladiče, spolu s jejich vlastními (dis-) výhodami, podívejme se na to, jaké další faktory mohou určit nejlepší možnost pro váš počítač.

Lze porovnat AIOS a vzduchové chladiče?

Neexistuje žádná definitivní odpověď na to, zda je chladič AIO nebo HSF lepší, protože ve hře je tolik různých faktorů.

Je to trochu jako porovnání pohovky s křeslem. Jsou to oba kousky nábytku, ale jak je porovnáváte? Je křeslo lepší, protože se hodí do těsného prostoru nebo na pohovku, protože může sedět více lidí? Záleží.

Chladiče AIO a Air CPU jsou téměř stejné.

Oba mají vychladnout CPU a oba mají fanoušky a nějaký druh kovu, který rozptyluje teplo, ale tam končí podobnosti.

Abychom byli schopni je vzájemně porovnat a vyhlásit AIO nebo vysílat lepší chladicí systém, museli bychom:

 • Vyrovnat jejich hladinu hluku
 • Vyrovnat jejich hmotu radiátoru
 • Vyrovnejte jejich povrch studené desky
 • Vyrovnat jejich cenu
 • Vyrovnat jejich rozměry
 • -… atd.

Pokud vyrovnáme cenu, nakonec porovnáme velmi špičkový vzduchový chladič s nízkým koncem AIO. Ne přesně spravedlivé srovnání, pokud se nesrovnáváte za konkrétní cenu (v tomto případě vzduchový chladič obvykle vyhraje. Ruce dolů).

Vyrovnávání hmoty radiátoru by opět nikdy neukazovalo skutečný potenciál špičkových AIOS.

Nemůžeme je přímo porovnat; Můžeme uvádět pouze obecná pozorování tendencí.

A to je to, co tady uděláme:

Jaké pracovní vytížení bude váš počítač spustit?

Pracovní vytížení lze obecně rozdělit do dvou hlavních typů: aktivní a pasivní.

Aktivní úkoly potřebují okamžité odpovědi po akci od vás a pasivní jsou trvalé procesy, které jsou obvykle více vlákny a využívají jádra CPU podle jejich plného potenciálu.

Aktivní pracovní vytížení

Aktivní pracovní zátěž vyžadují rychlé jednorázové rychlosti CPU a těží z technologií automatického posílení, jako je technologie turbo Boost Intel a přesnost AMD, overdrive.

Tyto automatické přetaktování algoritmů uvolňují výkon ve výbuchu, zvyšují se pouze tehdy, když CPU skutečně potřebuje okamžitou dávku energie. CPU však tento typ podpory nemůže příliš dlouho udržet.

Pokud primárně zpracováváte aktivní pracovní zatížení – jako je 3D modelování, úpravy videa, návrh pohybu nebo dokonce hraní – budete potřebovat chladič CPU, který dokáže efektivně zvládnout tyto náhlé teplotní hroty.

The Nejlepší typ chladičů pro aktivní úkoly je odrůdy HSF.

Je to způsobeno tepelnou vodivostí měděných tepelných opírák v kombinaci s menším množstvím kapaliny uvnitř, které může absorbovat teplo rychlým tempem.

Když se deaktivované hodiny deaktivovají, CPU se obvykle vrací k jeho nižší rychlosti základních hodin a poskytuje dostatečnou příležitost pro kapalinu v tepelných opírech k kondenzaci a návratu do své původní polohy.

Jaké jsou základní hodiny a zvyšují hodiny

Pasivní pracovní vytížení

Pasivní pracovní zatížení těží z vícejádrových procesorů a vysokých rychlostí základních hodin.

Zde budete mít vysoký TDP, ale nemusíte pojmout náhlé teplotní hroty. Po delší dobu však musíte udržovat rychlosti hodin co nejvyšší.

Pasivní pracovní zatížení a využití CPU pro CPU také těží z větších hmot radiátoru a více fanoušků.

Velké AIO mají tendenci udržovat CPU o několik stupňů chladnějších než chladiče vzduchu při trvalém pracovním zatížení.

Pokud chcete nainstalovat chladič CPU na vykreslovací pracovní stanici, pak je cesta k tomu, jak jít.

Může udržet váš CPU chlazený během dlouhého a trvalého pracovního zatížení. Je to způsobeno množstvím tepla, které může kapalinová chladicí kapalina absorbovat před čerpáním do chladiče. K dispozici je také čerstvá, chlazená kapalina, která může být poté znovu zavedena do studené desky-zefektivňuje proces chlazení efektivnější.

Jaký je váš rozpočet?

Ačkoli obecným pravidlem je, že chladiče CPU Liquid AIO jsou dražší než jejich protějšky HSF, existují případy, kdy je lze stejně vyrovnat z hlediska ceny.

To znamená, že pokud chcete získat nejlepší výkon pro každý utracený dolar, nemůžete se pokazit s chladičem HSF.

Například vezměte duální věž, duální ventilátor Scythe Fuma 2. Tento vzduchový procesor chladič soupeří s některými z nejlepších AIO chladičů v benchmarcích OC a stojí pouze 60 $.

Jaký typ případu máte?

Velikost vašeho případu bude také ovlivnit, který chladič CPU byste si měli vybrat.

Velikost pouzdra a chlazení

Přestože existují některé malé AIO, pro sestavení PC s malým tvarovým faktorem, chladič vzduchu, který je buď velmi kompaktní nebo dokonce nízký profil.

Je také důležité si uvědomit, že některé větší modely HSF (jako NH-D15) se vytlačují do menších případů (jako je fraktální design, definují nano s).

Závěr

Na dnešním – poněkud přesyceném – chladnějším trhu CPU najdete řadu možností chladiče CPU AIO i HSF, aby vyhovovaly vašim potřebám.

Bez ohledu na to, jak je třeba vypadat váš rozpočet, velikost pouzdra nebo chlazení, existuje možnost pro téměř každý případ použití venku.

Chladiče vzduchu zpracovávají roztržení pracovní zátěže dobře, zatímco AIO jsou skvělé pro trvalé pracovní zatížení.

AIOS je náchylný k opotřebení a vzduchové chladiče mohou trvat desetiletí.

AIOS může být hlučnější při volnoběhu (pump-šum), takže to nemusí být vaším výběrem pro sestavení s nízkým šumem, ale mohou být méně hlučné, když jsou pod plnou zatížení, díky jejich potenciálně vyšší hmotnosti radiátoru, číslo, číslo fanoušků a velikostí fanoušků.

Kvůli vyšších výrobních nákladech na AIOS doporučuji následující:

 • Získejte chladič vzduchu, pokud je váš rozpočet pod ~ 80 $, protože chladiče vzduchu mají tendenci překonat AIOS v nižších cenových úrovních.
 • Pokud nakupujete ve vyšších úrovních cen, popadněte špičkový AIO (360-420 mm) za nejlepší trvalý výkon.

Nad tebou

Doufejme, že v tomto bodě v článku již máte představu o typu chladiče CPU, který nejlépe zapadá do vašeho vlastního jedinečného nastavení.

Pokud jste stále na plotě a potřebujete další přehled, neváhejte a zeptejte se nás v komentářích níže. Můžete také zkontrolovat nastavení jiných národů a požádat o radu na našem odborným fóru.

AIO vs. Air Ochlazení herního počítače

Chladiče kapaliny AIO jsou postaveny proti chladicím vzduchu z klidu, aby viděli, který je nejlepší

Propagoval obsah Ve spojení s

Publikováno: 10. srpna 2021

Stejně jako při cvičení, čím těžší funguje váš procesor, tím teplejšího, co dostane, takže chladič CPU je jednou z nejdůležitějších investic, které můžete provést. Vyberte si nesprávné řešení chlazení a riskujete přehřátí a vypnutí systému. K dispozici jsou tři hlavní typy: chladiče vzduchu, tekuté chladiče all-in-one (AIO) a vlastní otevřené smyčky.

Otevřené smyčky často poskytují nejlepší teploty a mohou dokonce ochladit vaši grafickou kartu a RAM vedle vašeho CPU, ale je to znatelně dražší a může být velmi chmurné nastavit a udržovat, pokud nejste nadšencem, nemluvě o obtížnosti, že ve vás bude Při upgradu si můžete vyměňovat díly. Oba chladiče AIO i vzduchu jsou mnohem dostupnější s jejich přírodou plug-and-play, což znamená, že strávíte méně času budováním a více času hraním svých oblíbených her.

Při výběru mezi AIO a vzduchovým chladičem je důležité vyvážit náklady, potenciál přetaktování, hluk, styl a kompatibilitu. Zde je vše, co potřebujete vědět o obou druzích chladičů, včetně toho, jak oba fungují, jejich rozdíly a které je pro vás to pravé.

Začněme nejoblíbenější metodou: Zjistěte více

Chladiče vzduchu

Nejběžnější řešení jsou chladiče vzduchu kvůli tomu, jak jsou nákladově efektivní. Zatímco přicházejí v mnoha různých tvarech a velikostech, většina vzduchových chladičů používá sbírku měděných trubek k rozptýlení tepla z CPU směrem ke skupině kovových ploutví. Poté jsou ochlazeny alespoň jedním ventilátorem foukajícím vzduchem ploutvemi a do většího pouzdra.

Proč byste měli používat chladič vzduchu?

Jednoduše řečeno, vaše peněženka vám poděkuje. Chladiče vzduchu stojí mnohem méně než jejich protějšky AIO, protože jsou v zásadě jednodušší v designu a používají levnější materiály – bez obětování kvality. Být zticha!Čistý rock 2 začíná na pouhých 29 £.99 a podporuje většinu moderních procesorů Intel a AMD, takže rozhodně nezlomí banku. AMD Threadripper CPU jsou jediné výjimky, které vyžadují specifické chladiče, jako je Dark Rock Pro TR4.

Je tu větší kvalita života na chlazení vzduchu v tom, že existuje opravdu jen jedna mechanická část, která je třeba vyměnit, pokud se něco pokazí: ventilátor. Samotný chladič je pasivní a neměl by být ohrožen chybou, pokud to není řádně zajištěno. Náhradní fanoušci jsou také docela levní, pokud se rozhodnete být tichý!PURE WINGS 2, ale stojí za to zaplatit prémii za špičkové tiché křídla 3, pokud chcete herní počítač Whisper-Quiet. Jen se ujistěte, že máte pro svůj chladič správnou velikost.

Chladiče vzduchu jsou perfektní, pokud nehledáte velký projekt, protože se snáze instalují než protějšky AIO. Je to jen případ připevnění ventilátorů (ventilátorů) k chladiči, výběru pravé konzoly pro vaši základní desku, nanášení tepelné pasty, zašroubování a zapojení, bez dalších radiátorů v dohledu.

A zatímco míra selhání chladičů AIO je docela nízká, je pochopitelné, že běžící kapalina ve vašem drahém počítači se může cítit nepříjemně. Budete moci snadno dýchat chladiči vzduchu, protože víte, že na vaše komponenty nemůže proniknout absolutně nic.

Typy chladičů vzduchu

Chladiče věže: Nejběžnější typ chladiče vzduchu, obvykle vybavený alespoň jedním ventilátorem, který směřuje na stranu. Cílem je vytlačit vzduch z počítače co nejefektivnějším možným způsobem, který je obvykle z pravého dostupnosti do levého horního levého. Jakmile přijdete na to, zda se váš případ vejde do chladiče věže, dalším krokem je výběr, zda chcete ušetřit nějaké peníze jedinou možností ventilátoru, jako je Dark Rock 4, nebo zaplatit trochu více za lepší teploty s dvojitými ventilátory The Dark Rock Pro 4.

Slim Coolers: I když budete stále muset zvážit vůli s výškou štíhlého chladiče, tenčí šířka ponechává dostatek prostoru pro vysoce postavené moduly RAM. Ty obvykle přicházejí s jediným ventilátorem, jako je Shadow Rock Slim 2.

Chladiče nejvyššího toku: Používá ventilátor směřující panel, který tlačí vzduch zpět dolů k základní desce. To se používá k ochlazení základní desky a RAM trochu lépe a mnozí považují to za to, že vypadá mnohem stylovější. The Dark Rock TF 2 přichází se dvěma fanoušky Premium Silent Wings 3, aby vaše komponenty udržovaly v pohodě.

Nízkoprofilové chladiče: Tito obecně používají přístup s nejhorším tokem k tomu, aby se zaujali menšího prostoru. To vám umožní používat vzduchové chlazení v počítačích s malým tvarovým faktorem (SFF) bez placení prémie za AIO. Shadow Rock LP je vysoká pouze 75 mm, což znamená, že by se měl hodit do téměř jakéhokoli podvozku. Zjistit více

AIO chladiče

Chladiče AIO fungují stejným způsobem jako vlastní smyčky, ale místo toho, aby sami se spojili trubice, jsou to samostatné jednotky, které se připojují a hrají bez dalšího rozruchu-odtud termín „all-in-one“. Blok, který připojíte k CPU, přenáší teplo z čipu na kapalinu. Čerpadlo poté vytlačí vyhřívané chladicí kapalinu přes jednu ze dvou trubek na radiátor, který je připojen k fanouškům vašeho případu, aby se ochladil, než se vrátí přes druhou trubici a opakuje proces, pokud bude zapnutý váš herní počítač.

Proč byste měli používat chladič AIO?

Stejně jako vás bazén vychladne rychleji než ventilátor, chladiče AIO jsou mnohem lepší při chlazení CPU než vzduchu. To vám umožní vytěžit maximum z silnějších komponent, protože můžete přetaktování procesoru, aby byl rychlejší bez teplot příliš vysoko.

Blok na chladiči AIO je také mnohem štíhlejší než chladič chladiče vzduchu, včetně těch nízkoprofilů. Tato větší vůle znamená, že se vejde do menších případů mini ITX bez problémů, ale stále budete muset věnovat pozornost montážním bokům na podvozku a velikosti připojeného chladiče, který obvykle přichází ve 120 mm, 240 mm, 280 mm, nebo 360 mm verze. Nezapomeňte však, že větší radiátory účinněji rozptylují teplo.

Instalace není tak jednoduchá jako chladič vzduchu, ale stále je mnohem snazší než vlastní smyčka. Je třeba pouze aplikovat tepelnou pastu, zašroubovat blok dolů, zapojit ji a připojit radiátor. Musíte však zamyslet, kam chcete umístit radiátor,. Je jen malý rozdíl, pokud jde o konfigurace push nebo pull, které popisují, na jakou stranu radiátoru, na které jsou fanoušci připojeni, ale doporučujeme jej umístit jako výfuk nahoře nebo zadní části vašeho pouzdra, aby byl horký vzduch odfouknut od vašeho komponenty.

Většina chladičů AIO má své dny očíslované, protože kapalina se v průběhu času přirozeně odpařuje a nemůžete získat přístup k chladicímu zařízení. Být zticha!Čistá Loop and Silent Loop 2 Změňte hru zahrnutím port pro snadný přístup, abyste ji mohli doplnit nebo vyměnit, prodloužit životnost vašeho AIO.

Vzhledem k tomu, že chladiče AIO přicházejí s fanoušky, nebudete uniknout potřebě chlazení vzduchu v celém rozsahu, ale radiátor sedí ve stejném prostoru, které by vaši fanoušci byli jinak, takže do mixu už nepřidáváte. Zjistit více

Měli byste použít chladič AIO nebo vzduchu?

Chladiče vzduchu budou vyhovovat většině případů použití, pokud jste spokojeni s výchozí rychlostí hodin vašeho CPU a nemáte v úmyslu si s tím pohrávat. Vyžadují téměř žádnou údržbu kromě liché čisté, ale občas byste měli oprášit vnitřek počítače bez ohledu na to, jaký typ chladiče si vyberete. Jsou přátelské k rozpočtu a měli by být schopni zvládnout většinu moderních her při rozumné snímkové frekvenci.

Chladiče AIO jsou lepší téměř ve všech směrech, protože jsou chladnější a obecně kompatibilní s různými případy, ale přicházejí s prémiovou cenovkou a vyžadují další úsilí k instalaci. Nejlépe se hodí, pokud chcete přetaktování CPU, aby byl rychlejší, zajistil efektivní chlazení v malém tvarovém faktoru, nebo pokud si vyberete možnost špičkové úrovně, poskytnout své soupravě rozstříknutí přizpůsobitelného osvětlení RGB.

AIO vs Air Cooler – který z nich má preferovat?

CPU, zatímco to funguje, má tendenci generovat hodně tepla. Toto teplo může způsobit poškození procesoru a dále to snižuje jeho celkový výkon. Proto váš procesor vyžaduje ochlazení. To lze provést pomocí chladicího řešení i.E., Chlazení vzduchu nebo chlazení kapaliny. Za tímto účelem najdete mnoho typů chladičů, jako jsou chladiče vzduchu a chladiče AIO (all-in-one) na trhu.

Rozhodnutí o koupi některého z těchto chladičů však vyžaduje porozumění potřebám výkonu vašeho procesoru a určení, který z těchto chladičů vyhovuje nejlepším. Tento článek se skládá z podrobné rozlišení mezi chladiči vzduchu a AIO.

Proč CPU vyžaduje chlazení?

CPU (i.E. Centrální zpracovatelská jednotka), každou sekundu používáte PC, provádí tunu výpočtů. Existuje mnoho úkolů zpracování. Nyní, občas CPU provádí výpočty, má tendenci generovat hodně tepla, k čemuž dochází kvůli toku elektrického proudu přes tranzistory.

Nyní se toto teplo staví opravdu rychle. Abychom se vyhnuli problému CPU, je nutné chlazení. Je to proto, že přehřátý CPU může být poškozen. Pokud si tedy přejete udržovat bezpečný procesor, potřebujete metody chlazení, abyste udrželi jeho fungování na bezpečné teplotě. Jak to udržet chlazení?

Můžete se rozhodnout pro Chladiče CPU (jako chladiče vzduchu a/nebo all-in-one (AIO), což jsou chladiče kapaliny) a tento problém rychle vyřeší. Který z nich je pro vás nejvhodnější? Pojďme to odhalit

AIO chladič

Aio coolr

Chladič All-in-One (AIO) je chladič, který byl navržen pro procesory chlazení v počítači, konkrétně CPU. Je to v podstatě roztok chlazení kapaliny nebo jeden takový typ. Chladiče AIO se snadno nainstalují a jsou vybaveny nejmenšími únikovými riziky. Zahrnuje chladič, jeden čerpadlo, ventilátory, chladicí kapalinu atd. Jaký je účel kapaliny zde?

V zásadě to pomáhá s absorpcí tepla způsobeného (pomocí CPU). Kapalina dále vezme teplo do chladiče. Zde se stane, že fanoušci pomáhají přimět teplo zmizet. Je to, když se kapalina (nyní) ochladí, vrátí se do čerpadla.

Typy chladičů AIO

1. Single Fan AIO Coolers

Jak navrhuje název, tento typ tekutého chladiče all-in-one je vybaven jedním ventilátorem, který pomáhá s rozptylem tepla. Zapsání jsou určité výhody uvedení jediného chladiče all-in-one ventilátoru:

 • Kompaktní velikost: Coolers All-in-One s jediným ventilátorem jsou kompaktní, pokud jde o tam a jsou schopni se vejít do menších systémů a zabírat velmi málo místa.
 • Nákladově efektivní: Tyto chladiče all-in-one s jedním ventilátorem nejsou tak drahé ve srovnání s většími kapalnými chladiči, které mají nainstalovány mnoho ventilátorů.
 • Tišší: AIO chladiče vybavené jediným ventilátorem mohou být tišší než tradiční chladiče vzduchu, protože ventilátor se nemusí otáčet tak rychle, aby dosáhl stejné úrovně chlazení.
 • Hladká instalace: AIO chladiče s jedním ventilátorem se nainstalují docela hladce. Jejich nastavení nebo montáž je také ve srovnání s jinými řešeními chlazení.

2. Double Fan AIO Coolers

Jak navrhuje název, tento typ tekutého chladiče all-in-one je vybaven dvěma ventilátory, které pomáhají s rozptylem tepla. Tyto typy chladičů jsou všestranné a jsou vybaveny radiátorem, který má větší velikost ve srovnání s tím v chladiči AIO v jednom fanoušku.

Zapsání jsou určité zásluhy, že můžete použít dvojitý ventilátor all-in-one cooler:

 • Zlepšit výkon chlazení: Protože chladič dvojitého ventilátoru je vybaven radiátorem, který má větší velikost, umožňuje chladicí výkon, což je mnohem lepší ve srovnání s jedním s jediným ventilátorem. Proto pro CPU s vysokým výkonem přichází tento typ jako lepší volba.
 • Hladká instalace: Double Fan All-in-One Coolers se nainstalují docela hladce jako jednotlivé ventilátor. Jejich nastavení nebo montáž je také ve srovnání s jinými řešeními chlazení.
 • Menší problémy s hlukem: Jsou tišší než chladiče s jedním ventilátorem. Je to proto, že zde fanoušci nebudou vyžadovat točení příliš rychle, aby umožnili lepší chlazení; Proto se generuje menší hluk.

3. Trojitý ventilátor

Jak říká název, tento typ tekutého chladiče all-in-one je vybaven třemi ventilátory, které pomáhají s rozptylem tepla. Protože má další ventilátor ve srovnání s jednotlivými a/nebo dvojitými, poskytuje vám zvýšené chlazení CPU.

Zapsání jsou určité zásluhy, že můžete použít trojitý ventilátor all-in-one

 • Zlepšení chlazení: Protože má další ventilátor ve srovnání s jednotlivými a/nebo dvojitými, poskytuje vám zvýšené chlazení CPU.
 • Menší problémy s hlukem: Protože má 3 ventilátory, které se v podstatě otáčí při nízké rychlosti, je schopna generovat menší zvuk ve srovnání s duálním chladičem ventilátoru.
 • Snadno nainstalované: AIO chladiče se 3 ventilátory se nainstalují poměrně hladce. Jejich nastavení nebo sestavení také nezabere mnoho času a vyžaduje menší úsilí ve srovnání s jinými řešeními na zakázku chlazení.
 • Ušetřete místo: Protože jsou kompaktní velikosti ve srovnání s jakýmkoli jiným řešením chlazení, je použití těchto chladičů skvělou volbou, konkrétně v případě malých počítačů, kde je prostor menší.

4. Kompaktní chladiče AIO CPU

Tohle je aio (i.E. all-in-one) roztok chlazení kapaliny, který je navržen tak, aby se vešel i do omezených prostorů. Zahrnuje malé čerpadlo, blok vody, radiátor atd. Zapsáno je určité výhody uvedení kompaktního chladiče CPU CPU k použití:

 • Efektivní výkon chlazení
 • Mají kompaktní velikost, která vytváří prostor pro instalaci, kterou lze provést rychle a snadno.
 • Kvůli původu s nízkým hlukem jsou ve srovnání s vzduchovým chladičem lepší.
 • Není těžké udržovat
 • Vypadají elegantně a mají možnosti pro osvětlení RGB, což je přizpůsobitelné.

Chladič vzduchu

Air-chladiči

Je to chladicí roztok nebo systém, který dává ventilátor, který má použít spolu s chladičem, který je potřebný pro rozptyl tepla z CPU. V tomto má CPU k němu připojený kovový chladič a je zde ventilátor, který pomáhá při foukání vzduchu nad ním, aby se teplo mohl rozptýlit. Vzhledem k tomu, že tento kovový chladič má obrovskou povrchovou plochu, zvyšuje se schopnost absorbovat teplo (z CPU).

Navíc, pokud jde o chladiče vzduchu, vychladnou CPU docela efektivně a najdete je většinou ve vysoce výkonných CPU. Tyto chladiče jsou také levné a lze je nainstalovat rychle a snadno na instalaci bez nutnosti udržovat udržování. Jediným problémem však je, že produkují hluk.

Typy chladičů vzduchu

1. Chladiče věže

Být nejběžnějším typem chladiče vzduchu, Cooler Tower obsahuje obrovský chladič. Tento chladič má více tepelných trubek. Tento chladič dále má několik fanoušků, kteří jsou k němu připojeni. Funkcí těchto tepelných trubek je to, že pomáhají při přenosu tepla (na chladič z CPU).

Jakmile je přenesen, je to rozptýleno pomocí těchto fanoušků. Zapsány jsou určité výhody chladičů věže:

 • Lepší chlazení: Chladiče věže jsou schopny rychle pomoci při rozptylu tepla (i.E. z CPU) a efektivním způsobem. Nyní to dále zajišťuje, že fungují se stabilitou.
 • Fungovat tiše: Tyto chladiče jsou v přírodě tišší, když fungují ve srovnání s jinými typy chladicích roztoků, jako jsou chladiče tekutin. Je to proto, že se zvuk šíří pomocí více fanoušků, což končí při snižování kolektivního objemu.
 • Kompatibilita: Ukazují kompatibilitu s velkým množstvím základních desek a/nebo CPU.
 • Snadno nainstalované: Chladiče věže nemusí základní desku upravovat. Jsou vybaveny jasnými pokyny pro instalační proces a vyžadují velmi méně času na instalaci.
 • Minimální údržba: Potřebují periodickou nebo nízkou údržbu, aby zajistili hladký a optimální výkon chlazení.

2. Chladiče nejvyššího toku

Chladiče nejvyššího toku jsou jedním z nejúčinnějších a nejefektivnějších řešení chlazení pro váš procesor, pokud si přejete rozptýlit teplo ze stejného. Jsou to typ chladiče vzduchu s horizontální orientací a vyhodí vzduch na CPU. Je to provedeno z horního bohu. Zapsáno je určité výhody chladičů nejvyššího toku:

 • Dokonce i průtok vzduchu: Když proudění vzduchu I.E., Nad celou základní deskou je dokonce, může skončit ochlazením různých komponent a CPU, což je vysoce prospěšné pro vysoce výkonné.
 • Tiché fungování: Tyto chladiče pracují tišší než různé typy roztoků chlazení, jako jsou chladiče věže nebo chladiče tekutin. Je to proto, že se zde stane, že fanoušci a velký chladič jsou schopni rozložit zvuk a dále pomáhají při snižování objemu.
 • Efektivní výkon chlazení: Chladiče nejvyššího toku rozptylují teplo rychle a efektivně a daleko od vašeho CPU, což dále zajišťuje, že fungují se stabilitou.
 • Kompatibilita: Chladiče nejvyššího toku také ukazují kompatibilitu s velkým množstvím základních desek a/nebo procesorů jako chladiče věže.

3. Nízkoprofilové chladiče

Tyto chladiče pro procesory, pokud mluvíme o jejich velikosti, mají tendenci být kompaktní. Tato řešení chlazení byla provedena tak, aby byla schopna zapadnout do PC případy SFF a umožnit efektivní chlazení i.E. pro procesory.

Tyto nízkoprofilové chladiče však mají tendenci být vybaveny tepelnými trubkami, malým ventilátorem a ploutvemi, aby mohli pomoci s rozptylem tepla. Zapsání jsou některé výhody nízkoprofilových chladičů:

 • Návrh úspory prostoru: Mají tendenci být skvělými možnostmi pro sestavení PC (které jsou kompaktní), HTPC atd. kde je prostor tendenci být omezený.
 • Tichý provoz: Mnoho z těchto chladičů má tendenci pracovat tiše. Také nakonec nevytvářejí příliš mnoho hluku, a proto jsou ideální volbou pro prostředí citlivá na hluk.
 • Vylepšený průtok vzduchu: Protože ty jsou vybaveny fanoušky pro zlepšení celkového proudu vzduchu systému, mají tendenci umožňovat chladicí výkon, což je lepší.
 • Snadno nainstalované: S tepelnou pasta, která je předem aplikována, a montážní mechanismy, které nejsou složité, mají tendenci být snadno nainstalovány.

4. Slim Coolers

Pokud potřebujete chladič pro CPU s konfigurací/vlastnostmi, jak se přizpůsobit do sestavy, která je kompaktní nebo má malý tvarový faktor, je to pro vás. V zásadě se jedná o nízkoprofilové chladiče, které se používají k rozptýlení tepla, pokud jsou kompatibilní. Mezi příklady patří Scythe Big Shuriken 3, Silverston Argon Series AR11, Noctua NH-L9A-AM4 atd.

Zapsán jsou určité výhody uvedení tenkého chladiče, který se má použít pro váš CPU:

 • Šetření místa: Slim Coolers, které byly navrženy jako nízkoprofilová možnost, mají tendenci zabírat méně prostoru. To je prospěšné pro případy malých forma.
 • Tišší provoz: Tyto chladiče, které jsou vybaveny většími fanoušky, umožňují dostatečné chlazení. Je to proto, že fanoušci jsou schopni pomalu točit, což dále končí v tišší operaci.
 • Snadno nainstalované: Mají tendenci být snadno nainstalovány jako nízkoprofilová možnost a jsou schopni zapadnout do mezer, které jsou malé a/nebo kompaktní. Mají tendenci být vybaveni požadovaným montážním hardwarem, což má za následek docela přímočarý proces instalace.
 • Vylepšený proudění vzduchu: Protože dali přímý kontaktní tepelnou trubku postavenou pro použití, umožňují vylepšené chlazení a proudění vzduchu. Je to proto, že sestavení potrubí umožňuje jemnější tepelnou vodivost.

Jaký je rozdíl mezi chladiči AIO (All-in-One) a chladiči vzduchu?

S.Ne. Aspekt AIO chladič Chladič vzduchu
1. Instalace Instalace těchto potřebuje více času a větší úsilí Snadno nainstalované než chladiče all-in-one
2. Chladicí výkon Obvykle poskytují lepší chladicí výkon Jejich výkon chlazení není tak dobrý jako chladiče AIO.
3. Úrověn hluku Hlasitě v přírodě Tišší v přírodě
4. Údržba Obecně potřebují nízkou údržbu, protože mají design s uzavřenou smyčkou Musí být občas vyčištěny a udržovány
5. Cena Na drahé straně Obecně jsou levnější
6. Vypadá/estetika Elegantní a mít minimalistický design Objemný
7. Trvanlivost Ne tak odolné jako chladiče vzduchu Odolnější než chladiče all-in-one

Měli byste použít chladič AIO nebo chladič vzduchu?

Pokud mluvíme o chladiči vzduchu, mají tendenci být cenově dostupnou možností, kterou lze snadno nainstalovat a udržovat. Ve srovnání s chladiči AIO také nezpůsobuje příliš mnoho hluku. Jsou známé pro poskytování dostatečného chlazení a to je případ většiny procesorů.

Pokud však přijde na špičkové procesory, tyto chladiče nemusí být vhodné jako takové. Také, pokud jde o chladiče AIO, v případě špičkových procesorů se ukázaly jako docela efektivní při chlazení. Ve srovnání s chladiči vzduchu však přicházejí na drahou stránku.

Tyto chladiče mohou také potřebovat více údržby. V konečném důsledku výběr mezi chladiči kapaliny AIO a chladiči vzduchu závisí pouze na vašem rozpočtu, potřebách a mnohem více. Nakonec, předtím, než do kterékoli z nich investujete, se rozhodněte pro vážení profesionálů a/nebo nevýhod každého chladiče.

AIO vs. FAQ AIR AIR COOLER –

1. Jaké jsou nevýhody AIO?

ANS: Faktor nákladů: Tyto chladiče jsou drahé, pokud jde o lidi, kteří si uvědomují rozpočet.
Údržba: Aby se ujistil, že stále fungují, je zásadní pravidelná údržba.
Hluk: Mají tendenci vydávat příliš mnoho hluku kvůli fanouškům a pumpu.
Úniky: Pokud jde o chladiče kapaliny, mají tendenci přicházet s problémy s úniky, které mohou skončit poškozením různých komponent PC.
Některé další nevýhody zahrnují limit životnosti, obavy související s kompatibilitou atd.

2. Opravdu potřebuji chladič AIO?

Ans: Potřeba investování do chladiče AIO v konečném důsledku závisí
Ať už vlastníte špičkový procesor a vy jste provádíte těžké pracovní zatížení a během procesu se generuje hodně tepla.
si to může dovolit, abyste se mohli rozhodnout pro udržení teploty CPU pod kontrolou.
Vlastněte nižší a/nebo neprovádějí pracovní zátěž, která by mohla být těžká tam, kde je vzduchový chladič.

3. Je chladič AIO těžko udržovatelný?

Ans: Pokud jde o údržbu, chladiče AIO mají tendenci nabízet výzvy ve srovnání s chladiči vzduchu. K tomu dochází kvůli rizikům souvisejícím s hlukem čerpadla, úniky tekutiny, periodické čištění atd.
Je však známo, že tyto chladiče poskytují chladicí zážitek, který je lepší ve srovnání s chladiči vzduchu. Proto mají tendenci být dobrou volbou, kterou se mají rozhodnout v případě špičkových procesorů/systémů.

4. Je aio dobré pro dlouhodobé?

Ans: Ano, celkově vzato, můžete říct ne. Tato podmínka však závisí pouze na tom, zda provádíte pravidelnou údržbu. Měl by zůstat čistý a bez prachu a/nebo zbytků, aby dobře fungovaly.

Závěr-

 • S ohledem na rozdíly mezi dvěma chladicími nástroji, jak je uvedeno výše, se chladiče AIO staly nejlepší volbou pro CPU s vysokým výkonem. Je to proto, že dokážou rozptýlit teplo lépe a efektivněji než chladiče vzduchu. Jsou však na drahé straně. Také zahrnují problémy s únikem nebo více.
 • Chladiče vzduchu jsou ve srovnání s chladiči AIO levnější. Také jsou spolehlivé. Nejsou však pro CPU s vysokým výkonem přiměřenou možností. Navíc si vyberte řešení, které vyhovuje vašim konkrétním potřebám, hledejte, co váš rozpočet umožňuje, a tak dále.

Související příspěvky:

 • Potřebujete drahý chladič CPU?
 • Typy chladicích systémů pro váš domov
 • Přenosná klimatizace bez hadice: Zůstaňte v pohodě
 • Chlazení vody vs. chlazení vzduchu
 • Nejlepší CPU a CPU Coolers Combo recenze v roce 2023
 • Fan CPU vs. CPU OPT