HADES | Charakteristiky, rodina a mytologie | Britannica, Underworld Gods & Goddesses | Theoi řecká mytologie

Bohové podsvětí

Charon (Kharon), podsvětí démon, který přepravil duše mrtvých přes potoky Acherona do Hades. Jeho poplatek byla jediná mince, která byla umístěna pod jazykem mrtvých.

Hades

Zatímco bylo vynaloženo veškeré úsilí, aby dodržovalo pravidla citačního stylu, mohou existovat určité nesrovnalosti. Pokud máte nějaké dotazy.

Vyberte styl citace
Sdílejte na sociální média
Děkujeme vám za vaši reakci

Naši editoři zkontrolují, co jste odeslali, a určí, zda má článek revidovat.

  • Mytologie.Net – Hades
  • Starověký původ – HADES, Bůh podsvětí a jeho neosvěcené síly
  • McClintock a silná biblická cyklopedie – HADES
  • Humanitní knihovny – Příběh: Hades a podsvětí

Články z encyklopedie Britannica pro studenty základních a středních škol.

Zatímco bylo vynaloženo veškeré úsilí, aby dodržovalo pravidla citačního stylu, mohou existovat určité nesrovnalosti. Pokud máte nějaké dotazy.

Vyberte styl citace
Sdílejte na sociální média
Děkujeme vám za vaši reakci

Naši editoři zkontrolují, co jste odeslali, a určí, zda má článek revidovat.

  • Mytologie.Net – Hades
  • Starověký původ – HADES, Bůh podsvětí a jeho neosvěcené síly
  • McClintock a silná biblická cyklopedie – HADES
  • Humanitní knihovny – Příběh: Hades a podsvětí

Články z encyklopedie Britannica pro studenty základních a středních škol.
Také známý jako: Aïdes, Pluto, Pluton
Napsané a kontrolované fakty
Editoři Encyclopaedia Britannica

Redaktoři encyklopedie Britannica dohlíží na oblasti, ve kterých mají rozsáhlé znalosti, ať už z let zkušeností získaných prací na tomto obsahu nebo prostřednictvím studia pro pokročilé míry. Píšou nový obsah a ověřují a upravují obsah přijatý od přispěvatelů.

Editoři Encyclopaedia Britannica

Hades a Persephone

Hades, řecký Aïdes („neviditelný“), také zvaný Pluto nebo Pluton („Bohatý“ nebo „Dárce bohatství“), Ve starověkém řeckém náboženství Bůh podsvětí. Hades byl synem Titans Cronus a Rhea a bratr božstev Zeus, Poseidon, Demeter, Hera a Hestia.

podsvětí řecké mytologie

Poté, co byl Cronus svržen svými syny, jeho království bylo mezi nimi rozděleno a podsvětí padlo na Hádes. Tam vládl se svou královnou, Persefonem, nad pekelnými mocnostmi a přes mrtvé v tom, co se často nazývalo „House of Hades“, nebo jednoduše Hades. Pomohl mu pes Cerberus. Ačkoli Hades dohlížel na soud a trest bezbožných po smrti, nebyl normálně jedním ze soudců v podsvětí, ani osobně mučil vinného, ​​úkol přiřazený Furies (Erinyes). Hades byl zobrazen jako přísný a nemilosrdný, nepohyblivý modlitbou nebo obětí (jako samotná smrt). Zakazující a aloof, nikdy se úplně neobjeví jako zřetelná osobnost od temné temnoty své říše, dokonce ani v mýtu jeho únosu Persephone.

Z Atheny do Zeuse: Základy řecké mytologie

Pluto a Persephone enthroned

Tyto temné a nepoznatelné aspekty byly doplněny opačným a prospěšným aspektem. Bůh podsvětí byl obvykle uctíván pod eufemistickým epitetem, jako je Clymenus („proslulý“) nebo Eubouleus („dobrý poradce“). Často se jmenoval Zeus s přidáním zvláštního názvu (e.G., Chthonios, „Chthonian Zeus“). Jeho titul Pluto nebo Pluton („bohatství“) mohl vzniknout prostřednictvím HADESOVÉHO ČÁSTÍ AMALGAMACE S BOŽEM PLOSTITOSTI ZEMĚ nebo protože při smrti shromáždil všechny živé věci do své státní pokladny.

V řeckém překladu hebrejské bible, slovo Hades se používá pro Sheol, označující temnou oblast mrtvých. Tartarus, původně označující propast daleko pod Hády a místo trestu v dolním světě, později ztratil svou odlišnost a stal se téměř synonymem pro Hádes.

Editoři Encyclopaedia Britannica Tento článek byl naposledy revidován a aktualizován Alicja Zelazko.

Bohové podsvětí

Bohové podsvětí byli Řekové jmenováni „Theoi Khthonioi“ nebo Chthonian Gods. Vládli je ponurý bůh Hades a jeho královna Persephone. Termín „Chthonic Gods“ byl také použit pro úzce příbuzné bohy zemědělství.

Cerberus The Hound of Hades

Cerberus

Charon Ferryman z mrtvých

Charon

Cronus král Elysia

Cronus

Erinyes bohyně pomsty

Erinyes

Hades král podsvětí, bůh mrtvých

Hades

Hecate bohyně magie a duchů

Hecate

Průvodce Chthonic Hermes

Hermes

Hypnus Bůh spánku

Hypnus

Moirae bohyně osudu

Moirae

Nyx bohyně noci

NYX

Persephone Queen of the Underworld, bohyně mrtvých

Persephone

Thanatus Bůh smrti

Thanatus

Kompletní seznam řeckých podsvětí bohů a bohyní

Hades

Aeacus (Aiakos) Jeden ze tří soudců mrtvých v podsvětí. Původně byl králem ostrova Aeginy, který získal svou pozici odměny od bohů.

Acheron (Akheron) Bohem řeky Underworld River of Pain, jehož brakický proud hlídal hranice Hádes. Charon předal duše mrtvých přes jeho vody.

Amphiaraus Prorocký démon podzemního věštce v Oropusu v Boeotii.

Arae (arai) Démony pro kletby podsvětí.

Ascalaphus (Askalaphos), démon podsvětí, který pečoval o sady Hádes. Demeter byl přeměněn na Screech Owl jako trest za hlášení, že Persephone ochutnal semeno granátového jablka.

Kakodamony (Kakodaimones) Zlí duchové, kteří vydali z podsvětí, aby způsobili škodu.

Cerberus (Kerberos) Mighty, tříhlavý, hadový honič Hades, který hlídal vchod do podsvětí.

CEUTHONYMUS (KEUTHONAMMOS) A TREASTIOUS SUSPWORLD DEMON. Byl otcem Hadese Cattleman Menoetes.

Charon (Kharon), podsvětí démon, který přepravil duše mrtvých přes potoky Acherona do Hades. Jeho poplatek byla jediná mince, která byla umístěna pod jazykem mrtvých.

Cocytus (Kokytos) Bůh slz a nářek podsvětí podsvětí.

Core (Kore) „The Maiden“, další jméno pro Persephone.

Cronus (Kronos) Starý král Titanů. Byl jmenován králem ostrovů požehnaných, domov oblíbených mrtvých, Zeus po jeho propuštění z vězeňského domu Tartarus.

Daeira a podsvětí nymfa a společníka bohyně Persephone. Byla spojena s Eleusinian tajemstvími.

EMPUSA (EMPOUSA) Monstrózní démon podsvětí s planoucími vlasy, nohou kozy a nohou bronzu. Byla to bogey-monster v řecké bajce.

Epiales The Underworld démon noční můry. Byl příbuzný s oneiri nebo snů.

Erebus (Erebos) pravěký bůh temnoty. Stejně jako ostatní protogenoi byl elementární, byl spíše látkou temnoty než boha ve tvaru člověka. Jeho mlhy obklopovaly podsvětí a naplnily dutiny Země.

Erinyes tři bohyně pomsty a odplaty. Byli povoláni z podsvětí, aby způsobili utrpení a šílenství zlým nositelem, aby přinesli sucho a hladomor do národů a potrestali duše zatracených v Hadesu.

Eurynomus (Eurynomos), podsvětí démon, který svlékl maso z mrtvol mrtvých. Byl popsán s modro-černou kůží a možná si představoval hlavu Vulture.

Gorgyra a podsvětí nymfa. Byla manželkou řeky-boha Acherona.

Hades (Haides, Aidoneus), ponurý král podsvětí, vládce mrtvých. Dostal svou temnou doménu, když tři synové Cronus přitáhli pozemky za divizi vesmíru.

Hecate (Hekate) Bohyně magie, nekromance a strašidelných duchů mrtvých. Ona, která vydala z podsvětí s vlakem pochodně nesoucích lampades, démonických lamiae, duchů a pekelných honičů. Hecate byl ministrem Persefonu.

HERMES CHTHONIUS (KHTHONIOS) Průvodce mrtvých, který vedl duchy na své místo posledního odpočinku v Hádech.

Hypnus (Hypnos) Bůh spánku, který bydlel v tiché říši na hranicích Hádes. V noci vydal z podsvětí se svou matkou NYX.

Keres Monstrózní She-Daemones násilné smrti a nemoci. Předsedali krveprolití bojiště, řídili zbraně smrti a roztrhali duše od umírání.

Lamiae (lamiai) podsvětí daimones ve vlaku bohyně Hekate. Byly to upírská příšera, která předpokládala formy krásných žen, aby svému muži sváděla a pohltila mladé muže.

Lampades Torch-nesoucí podsvětí nymfy ve vlaku bohyně Hecate. Možná vedli duchy požehnaných mrtvých (iniciátorů Eleusinian Mysteries) na své konečné místo odpočinku v Elysiu.

Lethe bohyně podsvětí řeky Oblivion. Duše mrtvých chutnaly její vody, aby zapomněly na jejich dřívější životy.

Leuce (Leuke) Nymface unesená bohem Hádesem na eleusiniánské pole, kde byla přeměněna na bílý topol.

Erinyes

Macaria (Makaria) Bohyně požehnané smrti nebo jinak vůdce požehnaných mrtvých (i.E. Iniciátoři Eleusinian Mysteries). Byla dcerou Hadese.

Melinoe Strašivý démon podsvětí, který vedl duchy z podsvětí, aby pronásledoval Zemi. Jedna strana jejího těla byla zbarvená hřiště černá, druhá byla ostrá bílá. Pravděpodobně byla totožná s Hekate.

Menoetes (menoites) podsvětí démona, který hnál skot z Hádes s černou kůží. Byl zápasil Heracles, kteří praskli jeho žebra.

Minos jeden ze tří soudců mrtvých. Původně byl králem Kréty, kterému získala svou pozici v Hadesu jako odměnu za založení zákonů na Zemi.

Minthe podsvětí nymfa milovaná bohem Hády. Persephone byla otočena na prach a tyto zůstávají v mincovnové rostlině od Hadese.

Moirae (Moirai) Tři bohyně osudu. Někdy byli vylíčeni jako obsluha ministrů na trůnu Hadese.

MORMOLYCEIA (MORMOLYKEIA) Underworld Damones ve vlaku Hekate. Byly podobné lamiae.

Nyx pravěká bohyně noci. Vydala se ze svého domu v podsvětí a sledovala její tmavé mlhy přes oblohu.

Oneiri (Oneiroi) démony snů. Vydali z podsvětí v noci jedním ze dvou bran: ti, kteří prošli bránou rohu, přinesli falešné, ležící sny; zatímco ti, kteří prošli slonovinou, byli posly pravdy.

Orphne podsvětí nymfa, manželka řeky Acheron.

Persephone Královna bohyně podsvětí. Háda byla unesena do podsvětí, aby se stala jeho nevěstou. Ale její matka Demeter, zajistila její částečné propuštění, což jí umožnilo vrátit se na Zemi po dobu šesti měsíců v roce. Její každoroční návrat znamenal příchod jara, zatímco její sestup v Hádech přinesl neúrodné měsíce zimy.

Pyriphlegethon Boha ohnivé řeky Infernal.

Rhadamanthys Jeden ze tří soudců mrtvých a krále Elysianských polí, domov oblíbených mrtvých. Byl to skvěle jen zákonodárce, který byl po smrti jmenován odměnou jako odměnu.

Styx Bohyně z nenávisti Underworld River, jejíž potoky obklíčily celou říši mrtvých. Bohové přísahali své nejoblíbenější přísahy jejími černými vodami.

Tartarus (Tartaros) Privaluální bůh temné, bouřlivé jámy, která ležela pod základy Země a pod říší Háda. Sám Tartarus byl spíše jáma než bůh ve tvaru člověka. Jeho říše byla vězení starověkých titanových bohů, zapečetěná ze všech stran stěnami bronzu a střežená stojícími hekatoncheiry stovkami.

Thanatus (Thanatos) okřídlený démona smrti. Byl ministrem Hadesu.

Trophonius (Trophonios) démon podzemního věštce Lebadea v Boeotii.