Kde najdete axolotls, co je to axolotl? The Ultimate Guide – Seaquest ≽ (◕ ᴗ ◕) ≼

Průvodce SeaQuest k axolotls

Přesto ve většině zemí nelze tento druh obchodovat přes mezinárodní hranice, částečně kvůli obavám, že budou pošírováni z přírody. Axolotls jsou nezákonné vlastnit v některých u.S. stavy ze stejného důvodu.

Axolotl

Jak to má legenda, axolotl je aztécký bůh ohně a blesku, Xolotl, který se maskoval jako mlok, aby se vyhnul obětování. Ale tito mexičtí obojživelníci jsou dostatečně působiví sami, se schopností regenerovat ztracené končetiny a zůstat „mladí“ po celý život.

Na rozdíl od jiných mloků, kteří se podrobí metamorfóze, axolotls (vyslovený Ack-suh-lah-tuhl) nikdy nevyrostl svůj larvální, juvenilní scénu, jev zvaný neoteny.

Mezi jejich mladistvé rysy patří chraptivé žábry, které vyčnívají z hlav jako hříva, nohy na webbed, hřbetní ploutev, která běží po délce jejich těla a ocas a ocas. Přestože si udržují své žábry, dospělí axolotls mají také funkční plíce a mohou dýchat skrz jejich pokožku. A jako by byli navždy babičky, aby je nedělali dostatečně roztomilý, jejich ústa jsou převrácena v trvalém úsměvu Mona Lisa.

Ty sladké malé úsměvy se mohou rychle proměnit ve vysavače, když je čas na jídlo. Axolotls nasává svou kořist, která zahrnuje korýši, měkkýši, vejce hmyzu a malé ryby.

Populární zvláštnost

Axolotls dlouho fascinoval veřejnost, ještě více, když byli poprvé přivezeni z Mexika do Paříže v roce 1864. Evropané na celém kontinentu začali chovat mloky, začátek robustního obchodu s domácími mazlíčky se zvířaty, které se snadno chovají v zajetí.

Respektujte prosím autorské právo. Neoprávněné použití je zakázáno.

Ve volné přírodě jsou většinou šedohnědnou barvou. Světlejší barevné axolotly, zejména ty s bílými těly a růžovými žábry, jsou obvykle chovány jako domácí zvířata.

Přesto ve většině zemí nelze tento druh obchodovat přes mezinárodní hranice, částečně kvůli obavám, že budou pošírováni z přírody. Axolotls jsou nezákonné vlastnit v některých u.S. stavy ze stejného důvodu.

Přesto axolotls jsou nezákonné vlastnit v některých u.S. Státy jsou částečně kvůli riziku, že uniknou zajetí a propojení s nativními mloci.

Axolotls jsou také společným výzkumným subjektem pro biology, a to díky jejich schopnosti regenerovat ztracené nebo poškozené končetiny, srdce, míchy a dokonce i části jejich mozku – to vše bez trvalých zjizvení.

Vzhledem k tomu, že zjizvení brání regeneraci tkáně, zjištění, jak a proč axolotls nedokáže jizva odemknout schopnost člověka regenerovat tkáň. Například studie dubna 2021 dešifrovala, jak molekuly Axolotl komunikují, aby podpořily regeneraci.

Navzdory své všudypřítomné populaci zajatců jsou divoké axolotly kriticky ohroženy. Obojživelníci kdysi obývali jezera s vysokou nadmořskou výškou kolem Mexico City, ale degradace stanovišť je omezila pouze na několik vnitrozemských kanálů v oblasti. (Naučte se, jak mexické jeptišky pomáhají zachránit axolotls.)

Reprodukce

Axolotls, které jsou osamělými tvory, dosahují sexuální zralosti ve věku roku a jejich tření v divočině je v únoru. Muži hledají ženy, možná používají feromony, a provádějí tanec „hula“, potřásají ocasem a dolním tělem. Odpovídá tím, že ho nasává čenichem.

Samec pak ukládá spermatofory nebo spermie na jezeře, které žena zvedne s její cloaca, tělesnou dutinou, která poté oplodňuje její vejce.

Samice mohou položit na tisíc vajec (i když průměr je asi 300) na rostlinných materiálech nebo horninách, což je chrání před predátory. Po dvou týdnech se vylíhnou a bez péče o rodičovství jsou larvy vypnuty a plavejí samy o sobě.

Existuje teorie, proč axolotls nemění vzhled jako dospělí. Protože jejich původní jezera nikdy nevyschla, jako je tomu v případě mnoha jiných vodních útvarů, Axolotls nemuseli obchodovat ve svých vodních rysech-jako je tadpole podobný ocas-pro pozemské, jako jsou nohy.

Zachování

Hodnocení Mezinárodní unie z roku 2019 pro zachování druhů zjištěných pouze mezi 50 a tisíci axolotls je ponecháno ve volné přírodě – a jejich populace klesají.

Rozvoj cestovního ruchu a bydlení obytného a rezidenčního bydlení, kromě zemědělského a průmyslového znečištění, drasticky snížil populaci druhu.

Stejně tak má zavedení tilapie a dalších invazivních ryb, které jedí dětské mloky a soutěží s dospělými o jídlo.

Mexická vláda, stejně jako mnoho neziskových organizací, se snaží zachránit axolotls, částečně obnovením částí jejich sladkovodní.

Například vědci a zemědělci spolupracují na vytváření Chinampas, Plovoucí ostrovy vyrobené z vodních rostlin, protokolů a bahna jezera, které pomáhají filtrovat znečištěnou vodu. (Přečtěte si, jak se tradiční mexičtí zemědělci a vědci spojují, aby zachránili axolotl v Mexico City.)

Některé cestovní společnosti nabízejí prohlídky těchto zahrad, jejichž výnosy podporují úsilí o ochranu axolotl v této oblasti.

Průvodce SeaQuest k axolotls

Axolotls na SeaQuest

Na první pohled se axolotl může zdát, že z vesmíru pocházejí malá zvířátka. Tyto cuties jsou však původem z naší domovské planety a pocházejí z divočiny v Mexiku. V posledních letech lze axolotl nalézt v mnoha domovech a akváriích po celém světě. S jejich podmanivým pohledem není těžké pochopit, proč se axolotl rozrostl v popularitě.

Co je to axolotl?

Známý jako mexická pěší ryba, axolotl není vůbec ryba! Axolotls jsou vlastně vodní mloky. Většina mloků projde formou vodní larvály, než se stanou dospělými. Ve své larvální podobě vypadají jako velké pulcové a mají zábavnou korunu vytvořenou jejich vnějšími žábry. Na rozdíl od jiných mloků však Axolotls nikdy neztratí své vnější žábry nebo začnou chodit po zemi. Místo toho tráví celý svůj život pod vodou.

Jsou axolotls jedovaté?

Ne, zdravé axolotls není pro lidi vůbec nebezpečný! Stejně jako většina života mořských a vodních zvířat jsou nebezpeční pouze tehdy, pokud náhodou nesou nemoci, která mohou ovlivnit lidi. Tělo axolotl však neobsahuje žádný jed. Lidé se mohou kdykoli dotknout axolotlu. Na kůži není nic, co by mohlo ublížit člověku. Mějte na paměti, že než se dotknete axolotlu, ujistěte se, že si umýt a dezinfikovat ruce. Snažte se vyhnout přenosu jakéhokoli typu bakterií nebo kontaminantů z lidské kůže na axolotl.

Kde žijí axolotls?

Ve volné přírodě se Axolotls nacházejí přesně v jednom jezeře na celém světě: Lake Xochimilco poblíž Mexico City, Mexiko. Dříve byly také nalezeny v jezeře Chalco. Jezero Chalco bohužel bylo v 80. letech vyčerpáno kvůli obavám, že by jezero zaplavilo. Zatímco axolotls se stali populárními domácími mazlíčky, jejich počet rychle klesl ve volné přírodě, na kriticky ohrožené úrovně. Kdysi byli prohlášeni za vyhynulý ve volné přírodě, i když v posledních letech byla v jejich přirozeném prostředí identifikována velmi malá populace.

Jak dlouho žijí axolotls?

Je známo, že axolotls v zajetí žije až 15 let. Axolotls ve volné přírodě žije jen asi pět nebo šest let.

Kolik typů axolotlů existuje?

Existuje asi deset známých typů axolotl:

 • Bílé albín
 • Leucistic
 • Strakatý
 • Golden Albino
 • Měď
 • Černý melanoid
 • Levandule
 • Firefly

Co jedí axolotls?

Ve volné přírodě je známo, že axolotls jedí červy, pulci, hmyz, malé ryby a korýše. V zajetí mohou být krmeny žížaly, krevety, rybí pelety a proužky hovězího masa a jater.

Mohou axolotls vidět?

Axolotls ve skutečnosti mají velmi špatný zrak. Spoléhají na svůj vynikající čich, aby jim pomohli najít jejich jídlo. Ve volné přírodě je lze nalézt v tmavém bahnitém dně jezera Xochimilco, takže dávají přednost stanovištěm s menším světlem, aby zvýšili své ostatní smysly. To jim také pomáhá bránit proti predátorům v této oblasti.

Můžete mít axolotl jako domácího mazlíčka?

Rozhodně! Lidé mají rádi axolotls jako domácí mazlíčky kvůli svým velkým úsměvem. Axolotls za předpokladu správné velikosti a správných podmínek vody a teploty zůstanou šťastní po dlouhou dobu. Zdravá strava a péče o krmení je také nezbytným faktorem, který je udržuje zdravé. Axolotls jsou noční zvířata. . Snadno se o ně postará a jsou cenově dostupné.

Jsou axolotls dobrý mazlíčci?

Jedním z důvodů exploze v popularitě mít axolotls jako domácí mazlíčky je to, že jsou velmi příjemné zobrazit. Tito obojživelníci mají tendenci si všimnout, když jsou sledováni, a rádi se představí na show, najednou se pro publikum stanou ještě aktivnějšími. Axolotls jsou považováni za spíše poslušné a zřídka prokazují agresi, když zůstanou na sobě.

Nejdůležitější věcí, kterou je třeba si pamatovat, je axolotls spíše typem PET a typu, s nímž byste mohli interagovat a hrát. Ale celkově dělají vynikající domácí mazlíčky! Je zábavné sledovat, roztomilé, jak to může být, a snadno se o ně starat. S dlouhodobou správnou péčí a láskou mohou Axolotls žít jako domácí mazlíčci po velmi dlouhou dobu v zajetí.

Fakta o axolotls

 • Axolotls mohou položit až 1100 vajec najednou!
 • Axolotls mohou opětovné opětovné nohy, nohy, míchy a dokonce i část jejich mozku!
 • Sexuální zralost se vyskytuje mezi 12-24 měsíci.
 • Mladé axolotls se vylíhne mezi 11-14 dnů po početí.
 • Ve volné přírodě čelí axolotls různým hrozbám a jsou považováni za kriticky ohrožené.
 • S pomocí akvárií, jako je Seaquest. S programy chovu v zajetí dokázala SeaQuest pomoci zachovat druh v naději, že zvýší počet obyvatel v jejich přirozeném prostředí!
 • Axolotl je inspirací pro mnoho věcí, včetně dvou postav Pokemon (™): Mudkip a Wooper.

SeaQuest se zavázala chránit oceány, volně žijící zvířata našeho světa a ohrožených zvířat. Zaměřujeme se na to, jak být aktivní při hledání řešení. Chcete-li se dozvědět více o Axolotls a našem úsilí o ochranu jejich druhů, zarezervujte si svou návštěvu ještě dnes na kterémkoli z následujících míst: Utah, Las Vegas, Dallas-Fort Worth, Denver, Sacramento, Minneapolis, Connecticut, Lynchburg, New Jersey a Atlanta.