Kdy žili dinosauři? | Muzeum přírodní historie, Identifikace dinosaura: Najděte dinosaury podle jejich charakteristik

Identifikace dinosaura: Najděte dinosaury podle jejich charakteristik

Contents

Ornithischians také měli zuby, které byly použity k mletí listoví, které byly přerušeny zobákem.

Kdy žili dinosauři?

Prozkoumejte věk dinosaurů. Objevte, jaký byl prehistorický svět a jak se to změnilo mezi tím, kdy se poprvé objevil dinosauři, a na konci období křídy se hromadně vyhynul.

Dinosauři, kteří nejsou ptáci, žili před asi 245 a 66 miliony let, v době známé jako Mesozoic éra. To bylo mnoho milionů let před prvními moderními lidmi, Homo sapiens, .

Vědci rozdělují mezozoickou éru do tří období: triassic, jurassic a křída. Během této éry se země postupně rozdělí z jednoho obrovského superkontinentu na menší. Přidružené změny v klimatu a vegetaci ovlivnily, jak se dinosauři vyvinuli.

Triassic období (před 252 až 201 miliony let)

Všechny kontinenty během triassického období byly součástí jediné pozemkové hmoty zvané Pangea. To znamenalo, že rozdíly mezi zvířaty nebo rostlinami nalezenými v různých oblastech byly menší.

Triassické podnebí bylo relativně horké a suché a velká část země byla pokryta velkými pouštěmi. Na rozdíl od dneška neexistovaly žádné polární ledové čepice.

Fosilní fragmenty z Nyasasaurus, prvního dinosaura

Právě v tomto prostředí se plazi známí jako dinosauři poprvé vyvinuli. Plazi mají tendenci vzkvétat v horkém podnebí, protože jejich pokožka je méně porézní než například savčí kůže, takže v horku ztrácí méně vody. Ledviny plazů jsou také lepší při zachování vody.

Ke konci triasu, řada zemětřesení a masivní vulkanické erupce způsobila, že se Pangea pomalu začala proniknout do dvou. To bylo narození severního Atlantického oceánu.

Model coelofýzy

Jurassic období (před 14 až 145 miliony let)

. Mnoho velkých pozemních zvířat bylo vymazáno, ale dinosauři přežili, což jim dávalo příležitost vyvinout se v širokou škálu forem a zvýšit počet.

Umělci dojem na scénu dinosaura z jurského období

. Navzdory tomuto oddělení podobnosti ve svých fosilních záznamech ukazují, že mezi oběma kontinenty na začátku Jurassic existovaly určité spojení pozemků. Tyto regiony se později v tomto období staly výraznější.

Teploty mírně klesly, i když to bylo ještě teplejší než dnes kvůli vyššímu množství oxidu uhličitého v atmosféře. Srážky se zvýšily v důsledku velkých moří, které se objevují mezi masami.

Tyto změny umožnily růst rostlin, jako jsou kapradiny a pokyny. Některá z této vegetace se stala fosilními palivy, která dnes těší. Jinde jinde byly lesy vysokých jehličnatých stromů, jako jsou Sequoias a Monkey Puzzles.

Rekonstrukce diplodocus

Dostatek rostlin umožňoval obrovské sauropody konzumující rostliny – například Apatosaurus, Diplodocus a Brachiosaurus – vyvinout se. To jsou některá z největších zvířat, která kdy chodila po Zemi. Na konci Jurassic jejich stáda dominovala krajině.

Křídové období (před 145 až 66 miliony let)

Během křídy se země dále rozdělila na některé z kontinentů, které dnes rozpoznáváme, i když v různých pozicích. To znamenalo, že dinosauři se vyvíjeli nezávisle v různých částech světa a stávají se rozmanitějšími.

Sauropodové dosáhli své největší velikosti v křídy. Největší byli titanosauři. Patagotitan byl ohromující 37.5 metrů dlouhé!

Umělci dojem na scénu dinosaura z období křídy

Ostatní skupiny organismů také diverzifikovaly. První hadi se během této doby vyvinuli a na konci křídy byly kvetoucí rostliny mnohem běžnější součástí života rostlin Země.

Objevily se také různé skupiny hmyzu, včetně včel, což pomohlo zvýšit šíření kvetoucích rostlin. A savci nyní zahrnovali horolezce stromů, pozemní obyvatele a dokonce i predátory malých dinosaurů.

Věděl jsi?

Hladiny moře stoupaly a během křídy opakovaně klesaly. V nejvyšším bodě bylo mnoho mělkých moří oddělujících částí kontinentů, které dnes známe. Například Evropa byla tvořena mnoha menšími ostrovy. Silné vrstvy sedimentu vytvořené na dně těchto moří, když zemřely jednobuněčné řasy a jejich kostry padly na mořské dno.

Takto byla poprvé vytvořena většina křídy, kterou dnes používáme. .

Identifikace dinosaura: Najděte dinosaury podle jejich charakteristik

Identifikace dinosaura

Identifikace dinosaura vyžaduje znalost hlavních dinosaurů a jejich rozlišovacích rysů. Přesná identifikace vyžaduje znalost různých vlastností dinosaura, jako je velikost, struktura těla, rohy, hroty, brnění, zuby, drápy, kluby, plachty, peří a ozdůbky.

 • V první části této příručky po identifikaci dinosaura popisujeme Tři hlavní typy dinosaurů a jejich Typické vlastnosti. (Vysvětlujeme také, že zvířata, jako jsou plesiosaurs a pterosaurs ne
 • Ve druhé části uvádíme řadu charakteristiky dinosaura s Příklad dinosaurs.

Index stránky

Oddíl 1: Tři hlavní typy dinosaurů

 • Ornithischian identifikace

Ostatní mezozoičtí plazi:

Oddíl 2: Charakteristiky identifikace dinosaura

 • Dinosaurus s kachní-bill
 • Dinosaurus s rohy
 • Dinosaurus s frillem
 • Dinosaurus s kostní hlavou
 • Dinosaurus s dlouhým krkem
 • Dinosaurus s hroty na zádech
 • Dinosaurus s talíři na zádech
 • Dinosaurus s hroty na ocasu
 • Dinosaurus s klubovým ocasem
 • Dinosaurus s velkými drápy
 • Dinosaurus s hřebenem
 • Dinosaurus s plachtou na zádech

Identifikace dinosaura: Závěr a další čtení

 • Navštivte náš knihkupectví dinosaura
 • Zobrazit řadu úžasných DVD dinosaurů

Tři hlavní typy dinosaurů

Tři hlavní typy dinosaurů jsou Theropods, Sauropody a Ornithischians. Tyto tři skupiny dinosaurů se objevily v období triasu, krátce poté, co dinosauři rozdělili od ostatních archosaurů.

Můžete zjistit, jak identifikovat dinosaury v každé skupině níže.

Identifikace teropodu

Tyrannosaurus

Typické vlastnosti theropodů

 • Bipedal
 • Masožravý
 • Zoubkované zuby podobné čepele
 • Theropods obvykle měl tři prsty na nohu a mnoho z nich mělo tři prsty na ruku, i když existují určité variace.
 • Mnoho teropodů mělo peří

Theropods jsou členy Clade Theropoda (Clade je „evoluční větev“ druhů). Většina theropodů byla dravá.

Ptactvo, Jediní dinosauři, kteří přežili událost vyhynutí křídy paleogenů, která se konala před 66 miliony let, jsou Theropods.

 • Další informace o vztahu mezi dinosaury a moderními ptáky naleznete v této stránce: Co je pták?

bipedal (chodí po dvou nohách) a mají ptačí zadní nohy. peří.

Protože většina teropodů byla Masožravci, za tímto účelem mají řadu adaptací. Jejich paže a přední drápy byly silné pro držení kořisti. Jejich lebky a zuby jsou navrženy spíše pro kousání masa než žvýkání rostlin. .

.

Ačkoli dlouhá, úzká lebka a úzké zuby Spinosaurus se velmi liší od široké, silně postavené lebky a husté, zoubkované zuby Tyrannosaurus, Oba jsou jasně navrženy pro dravý životní styl.

Spinosaurus je považován za rybího jedlí, jehož tenké čelisti a zuby podobné jehla byly vhodné pro popadnutí ryb z vody. Silné čelisti byly použity k kousnutí masa jiných pozemních dinosaurů a také k třpytivé kosti.

Býložravé teropody

Ne všechny terapody byli masožravci; Therizinosaurs jako Therizinosaurus Měl obrovské, Scythe-podobné drápy ne pro zachycení kořisti, ale (pravděpodobně) pro shromažďování listí a brány proti predátorům. Špičky jeho čelistí byly zobák a postrádali zuby.

Příklady slavných dinosaurů Theropodu

Identifikace sauropodu

Diplodocus

Typické vlastnosti sauropodů

 • Býložravý
 • Velká velikost
 • Dlouhé krky
 • Malé hlavy
 • Čtyřnásobný
 • Dlouhé ocasy

Sauropody jsou dinosauři, kteří patří k kladu Sauropodomorpha, což také zahrnuje dinosaury související se sauropody.

Sauropod dinosauři obvykle měli dlouhé krky, dlouhé ocasy a malé, lehké hlavy. Oni byli čtyřnásobný .E., chodil po čtyřech nohách) a (jíst rostliny).

Sauropody měli na zadních nohách pět prstů, obvykle se dvěma vnějšími číslicemi postrádajícími drápy. Jejich přední končetiny měly jediný dráp. Některým později Sauropods (jako je Titanosaurus) postrádal na svých předních prvcích jakékoli číslice a stál na prstech bez prstů, pilíře podobné přední straně.

Mnoho sauropodů bylo velmi velký, a skupina zahrnuje dinosaury jako Patagotitan a Argentinosaurus, které jsou největší pozemní animals, které kdy procházely zemí.

.

Sauropody měli velké nosní dírky, o kterém se mysleli, že jsou buď pro kontrolu teploty, vůni, vydávání zvuků nebo kombinace všech tří.

Na rozdíl od zubů teropodů se na špičkách setkali zuby Sauropodů – pravděpodobně pro kousání shluků vegetace.

Kosti Sauropodů obsahovaly duté dutiny, které obsahovaly Air-SACS. Díky tomu byly kostry těchto masivních zvířat dostatečně lehké, aby se pohybovaly. Air-SAC také pomohli dinosaurům dýchat.

Příklady slavných sauropodů dinosaurů

Ornithischian identifikace

Stegosaurus

Typické vlastnosti Ornithischians

 • Ptačí boky
 • Bezbavá předchůdná kost na špičce spodní čelisti
 • Křek ​​podobné ústy
 • Býložravý

Ornithischian dinosauři patří k kladu Ornithischia. Jméno Ornithischia znamená „pták-šátek“ a odkazuje na strukturu pánve dinosaurů v této skupině.

Matoucí se to dinosauři Theropod, spíše než Ornithischians, se nakonec vyvinuli na ptáky.

Brzy Ornithischians byli bipedal, s většinou pozdějších ornithischianů čtyřnásobný. Někteří ornithischians, jako je Iguanodon, byli schopni jak bipedální, tak čtyřúhelníkový pohyb.

Jednou z hlavních charakteristik ornithischiánských dinosaurů je to, že měli Káky. Jedinečná kost, zvaná předchůdce, je nalezen na špičce spodní čelisti ornithischianských dinosaurů. Na špičce horní čelisti jsou Premaxilla Bones, které ve většině ornithischianů postrádaly zuby. Tyto kosti podporovaly zobák podobnou struktuře na špičce obou čelistí.

Ornithischians také měli zuby, které byly použity k mletí listoví, které byly přerušeny zobákem.

Ačkoli většina ornithischianů byla býložravci, Někteří se předpokládají, že byli omnivoři a někteří se dokonce předpokládají, že měli masožravý životní styl.

Ornithischian dinosauři vyvinuli širokou škálu adaptací, včetně rohů, ozdůbků, brnění, kostních hlav a hřebenů.

Příklady slavných ornithischiánských dinosaurů

Ostatní mezozoičtí plazi

Dinosauři žili spolu s mnoha dalšími zvířaty, včetně dalších plazů; některé z nich jsou zaměňovány s dinosaury.

Plavání „dinosauři“

Plesiosaurus

Dinosauři byli pozemní zvířata: Navzdory jejich úspěchu dinosauři dobyli oceány a jen několik dinosaurů (E.G., ) se předpokládá, že měly poloveřejné životní styl.

Dinosauři však sdíleli mezozoický svět s velkými, plně akvatickými oceánskými plazy, jako jsou Plesiosaurs, Ichthyosaurs A od pozdní křídy, . .

Také naživu ve stejnou dobu jako dinosauři byli různí (skupina plazů, která zahrnuje předky dnešních krokodýlů). Tito plazi obývali sladkovodní i mořský stanoviště. Někteří rostli velmi velké a dokonce by se kořistily na velkých dinosaurech.

 • Více o zvířatech, která žila spolu s dinosaury na této stránce, se dozvíte více o zvířatech: Mesozoic Era Animals List s obrázky a fakty

Létání „dinosaurs“

V určitém okamžiku v jurském období, peří dinosauři Archeopteryx vyvinul schopnost létat. Předtím však byli jediní létající obratlovci Pterosaurs.

Pterosauři létali plazi, kteří žili vedle dinosaurů, ale byli ne .

 • Více o pterosaurech se na této stránce dozvíte: Pterosaur Facts

Charakteristiky identifikace dinosaura

Mezi charakteristiky dinosaura patří brnění, hřebeny, plachty, ocasy a mnoho dalších fyzických prvků. Některé z těchto charakteristik jsou jedinečné pro jednu skupinu dinosaurů, jiné se nacházejí v členech více než jednoho ze tří hlavních typů dinosaurů.

Níže je uveden seznam charakteristik dinosaura s příklady dinosaurů, na nichž jsou nalezeny.

Dinosaurus s kachní-bill

Lambeosaurus

Hadrosaurs, nebo Dinosauři s kachními, . .

baterie, udělat drcení nebo broušení. Zuby byly během života dinosaura nahrazeny nepřetržitě.

Příklady dinosaurů zabalených kachními

 • Maiasaura
 • Hadrosaurus
 • Lambeosaurus
 • Parasaurolophus
 • Corythosaurus

Dinosaurus s rohy

Triceratops

Několik různých skupin dinosaurů mělo rohy. Nejznámější rohaté dinosauři jsou Ceratopsians, . Ceratopsians byli ornithischian dinosaurs, kteří žili v pozdním křídovém. Nejslavnější Ceratopsian je Triceratops.

Někteří dinosauři Theropod měli rohy. Mezi ně patří členové rodiny Abelisauridae, včetně , Carnotaurus a Majungasaurus.

Ceratosaurus

Dinosauři používali své rohy mnoha způsoby, včetně: obrany proti predátorům, boje proti soupeřem.

Příklady dinosaurů s rohy

Horned Ornithischians

 • Triceratops
 • Diceratops
 • Chasmosaurus
 • Centrosaurus
 • Styracosaurus

Horned theropods

Dinosaurus s frillem

Chasmosaurus

Hlavním rysem Ceratopsian Dinosaurs byl kostnatý ozvěn, který vyrostl ze zadní části lebky a promítal přes krk. Odivoryny Ceratopsids v podrodině chasmosaurinae byly obzvláště velké.

Funkce frilu není známa; Výzkum naznačuje, že to mohlo být příliš křehké na to, aby byl použit jako brnění, v takovém případě mohl být použit jako displej k přilákání kamarádů nebo jako zbraň proti soupeřům stejného druhu.

Příklady dinosaurů s ozdůbkami

Dinosaurus s kostní hlavou

Pachycephalosaurus

Pachycephalosauria, skupina dinosaurů také známá jako , žil během pozdního křídy v tom, co je nyní Severní Amerika a Asie.

.

Obecně se předpokládá, že silné lebky byly použity v chování hlavy podobné chování, které bylo pozorováno u mužských koz (i když to jsou zpochybněny některými paleontology).

Příklady dinosaurů kostní hlavy

Dinosaurus s dlouhým krkem

Brachiosaurus

Nejslavnější typ dinosaurů s dlouhým krkem jsou Sauropody. Kromě dlouhého krku měl typický Sauropod dlouhý ocas, malou hlavu a podporoval svou obrovskou hmotu na čtyřech pilířech podobných nohách.

Sauropody jako Brachiosaurus, Apatosaurus a Diplodocus patří mezi nejslavnější ze všech dinosaurů. Mít dlouhé krky umožnilo těmto býložravým dinosaurům dosáhnout listoví nedostupných pro menší druhy.

Jiné typy dinosaurů s dlouhými krky

. Mezi pozoruhodné příklady patří ornithomimidy, therizinosauridy a některé oviraptorosaury.

Dinosaurus s hroty na zádech

Řádek nebo řádky hrotů probíhajících podél záda a ocasu byl běžným rysem několika typů obrněné dinosauři.

Obrněné dinosauři nebo Thyreophorans, byla skupina ornithischiánských dinosaurů, kteří se poprvé objevili v pozdním jurském období.

Ankylosauridy (počítaje v to ) a Stegosaurians (počítaje v to Stegosaurus).

Členové obou skupin měli hroty na zádech (často kromě jiných zdobení, jako jsou kostnaté talíře).

Huayangosaurus

Ankylosauridy s hroty / páteřemi

 • Polacanthus
 • Animantarx
 • Edmontonia
 • Euoplocephalus
 • Sauropelta
 • Gastonia

Stegosaurs s hroty

 • Kentrosaurus
 • Chungkingosaurus
 • Tuojiangosaurus

Ostatní dinosauři s hroty.

Několik dalších dinosaurů, včetně některých sauropodů, mělo podél zády hroty. Mezi příklady sauropodů s hroty patří Amargasaurus a Dicraeosaurus. Diplodocus a související dinosauři se také předpokládají, že mají na zádech malé hroty.

Dinosaurus s talíři na zádech

Stegosaurus

Stegosaurus a mnoho dalších stegosaurianů mělo na zádech výrazné kostnaté talíře. Přesná funkce desek není známa; Mohly být použity k řízení tělesné teploty, jako displej, aby přilákali kamarády nebo jako ochranu před predátory.

Příklady dinosaurů s talíři na zádech zahrnují:

Dinosaurus s hroty na ocasu

Stegosaurus

Mnoho stegosaurů mělo na ocasu hroty. Pravděpodobná funkce hrotů byla jako obranná zbraň proti predátorům.

Příklady dinosaurů s ocasními hroty

Dinosaurus s klubovým ocasem

Ankylosaurus

Několik ankylosaurů, včetně největšího a nejznámějšího dinosaura ve skupině, Ankylosaurus, . Ty byly pravděpodobně použity jako obranná zbraň proti predátorům.

Ankylosauři byli býložraví Ornithischians.

Příklady ankylosauriánských dinosaurů s ocasními kluby

Shunosaurus, Relativně malý sauropod z pozdní Jurassic byl mezi sauropody neobvyklý v tom, že měl na konci svého dlouhého ocasu defenzivní klub.

Dinosaurus s velkými drápy

Therizinosaurus

Několik skupin dinosaurů vyvinulo dlouhé zbraně a velké drápy. Nejznámější je Therizinosaurus, 36 ft. / 11 m bylinné terapod.

Dinosaurus s hřebenem

Parasaurolophus

Nejznámější dinosauři s hřebeny jsou hadrosaurid / kachní dinosauři v podněcování Lambeosaurinae. Tato skupina pozdních křídových dinosaurů zahrnuje Parasaurolophus;; Pravděpodobně nejslavnější dinosaurus s hřebenem.

Přesná funkce hřebenu není známa, ale protože obsahuje trubice připojené k nosnímu průchodu, mohla být použita buď k výrobě nebo zesílení zvuku.

Příklady dinosaurů s kachními s hřebeny

Dinosaurus s plachtou na zádech

Spinosaurus

Nejznámější dinosaurus s plachtou na zádech je Spinosaurus. . Několik dalších příbuzných dinosaurů v rodině Spinosauridae také plachtovalo.

Obratle těchto dinosaurů byly rozšířeny do páteřů, které pravděpodobně podporovaly plachtu vyrobenou z kůže. . Někteří paleontologové navrhují, aby rozšíření podobná páteři mohla podporovat spíše mastný hrb než plachtu.

Mezi další typy dinosaurů, které měly na zádech plachty nebo fanoušky Acrocanthosaurus, velký severoamerický predátor vrcholu rané křídy, Konkávní, Španělský teropod střední velikosti a Ouranosaurus, hadrosaur z raného křídy, který žil v tom, co je nyní Afrika.

Spinosaurid dinosauři s plachtami na zádech

Ostatní dinosauři s plachtami na zádech

Identifikace dinosaura: Závěr a další čtení

Doufáme, že se vám tento průvodce po identifikaci dinosauru líbil. Existuje více než 900 známých rodů dinosaurů; Doufejme, že vám tato stránka pomůže identifikovat některé z nejznámějších mezi nimi.

Více informací o dinosaurech a mezozoické éře naleznete na následujících stránkách:

 • Cool Dinosaurs Seznam s obrázky a zajímavými fakty
 • Top 20 slavných dinosaurů
 • Křídový dinosaurs seznam s obrázky a fakty
 • Seznam mezozoických zvířat s obrázky a fakty
 • Zobrazit řadu úžasných DVD dinosaurů