Recenze RTX 4090: utratíte alespoň 1 599 $ za největší obchod NVIDIA v letech | ARS Technica, GeForce RTX 4090 -Näytönohjaimet Pelaamiseen | Nvidia

Geforce RTX 4090

Contents

RTX 4090 je největším skokem ve výkonu GPU ve srovnání s jeho současníky v nedávné historii. V tomto ohledu pravděpodobně převyšuje dokonce i řadu NVIDIA 1000, Titan X. Přemýšlejte o jakémkoli aktuálním pracovním zátěži PC Gaming, která zahrnuje nadměrné nastavení „budoucnosti“, pak si představte předstírání RTX 4090 jako je hrob a rozdrcení těchto testů, jako jsou opuštěná auta na rally monster Truck Rally.

Recenze RTX 4090: utratíte nejméně 1 599 $ za největší smlouvu NVIDIA v letech

Naše recenze se také hluboce ponoří do DLSS 3 – a jak to může ovlivnit budoucí NVIDIA GPU.

Sam Machkovech – 12. října 2022 15:00

Vydání NVIDIA RTX 4090 Founders Edition. Jestli můžeš

Komentáře čtenářů

Nvidia RTX 4090 mě rozesmívá.

Část toho je způsobena jeho velikostí. Když je samostatná GPU stejně velká jako moderní konzole pro videoherní herní konzole – je to téměř identické v celkovém objemu s řadou Xbox a více než dvojnásobnou velikostí přepínače Nintendo – je těžké se nesmívat neuvěřitelně ve věci. Žádný z „referenčních“ GPU NVIDIA, dříve označených jako „Titan“ modely, nebyl tak masivní a věci se staly více směšnějšími, když se přesunete za „zakladatelské vydání“ Nvidia a podívejte se na možnosti AIB od třetích stran partnerů třetích stran. (Dosud jsme netestovali žádné modely než 4090 Fe.)

Galerie srovnání velikosti. 4090 vs. Xbox Series X GamePad.
4090 vs. Hračka Yoshi Amiibo (zhruba 3 palce vysoká).
4090 vs. Intel ARC A770.
4090 vs. Intel ARC A770.
4090 vs. Intel ARC A770.
4090 vs. Konzola Xbox Series S.
4090 vs. Konzola Xbox Series S.
4090 vs. Konzola Xbox Series S.

Poté, co zjistil, jak bezpečně namontovat a provozovat výkon RTX 4090, se však smích rozhodně liší. Budeš se neustále smát s, ne na, RTX 4090, buď v radosti nebo nadšené nedůvěře.

RTX 4090 je největším skokem ve výkonu GPU ve srovnání s jeho současníky v nedávné historii. V tomto ohledu pravděpodobně převyšuje dokonce i řadu NVIDIA 1000, Titan X. Přemýšlejte o jakémkoli aktuálním pracovním zátěži PC Gaming, která zahrnuje nadměrné nastavení „budoucnosti“, pak si představte předstírání RTX 4090 jako je hrob a rozdrcení těchto testů, jako jsou opuštěná auta na rally monster Truck Rally.

Přiblížit na pěkně leptaný text.
Design Twin-Fan Nvidia se vrací do podvozku, který se podobá vydání zakladatelů řady 3000.
Nepřekvapivá kombinace HDMI 2.1 a DP 1.4 porty, spolu s lepším pocitem jeho výšky.

Nevyvarujete si věci; To je mírná konkávní křivka na každém z jeho okrajů. Pokud již máte ATX 3.Napájení na napájení 0, můžete očekávat příšernější spojení mezi napájecím zdrojem 4090 a počítačem. Pokud ne.

. Tento adaptér můžete použít k připojení 4090 k Legacy PSUS. Tento kabel je ve výchozím nastavení přichází s 4090 a krabice navrhuje nejméně 450 W pro jeho sílu.

Upozornění spoileru: Stačí připojit pouze tři z nich, abyste mohli spustit GPU. Ale čtvrtý je tu pro. důvody.

Doufali byste, že takové výsledky z GPU 1 599 $ a nahoru, ale pamatujte si, že při svém spuštění NVIDIA Titan RTX 3090 zklamal na frontě ceny k výkonu ve srovnání s RTX 3080. A co víc, RTX 3090 se dostal pryč s nafouknutou cenou kvůli velkému nedostatku GPU. (E -maily, které jsem poslal mnoha zoufalým přátelům během temných časů, činily „Pokud musíte utratit přes 1 000 $ za nový GPU, podívejte se na získání 3090 na MSRP.”)

Pro kohokoli, kdo dokonce uvažuje o 4090 za cenovou značku Bonkers, získáte alespoň to, za co zaplatíte (bez ohledu na AIB). RTX 4090 je stejně působivý, jak je poměrně cena – alespoň do doby, než se konkurence na AMD pokusí dohnat. Tato recenze je však také pro kohokoli, kdo přemýšlel, co může generace „Ada Lovelace“ GPU NVIDIA nakonec přinést za nižší cenové úrovně – zejména odvážná nová příchuť systému Nvidia „DLSS“ – a zda se ohromující úspěchy 4090 snižují dolů zbytek z nás. Protože pro tyto zákazníky, doufat ve vyšší výkon a spravedlivé, realistické ceny není smíchem.

Geforce RTX 4090

NVIDIA® GeForce RTX ™ 4090 na äärimäinen Geforce-Grafiikkasuoritin. SE EDUSTAA VALTAVAA LOIKKAA SUORITUSKYVYSSä, TEHOKKUUDESSA Ja Grafiikan Tekoälytehostuksessa. Pääset Kokemaan äärimmäisen Tehopelaamisen, Uskomattman YksisityiskaHtaiset virtuaalimailmat, Ennen Kokemattoman Tuottavuuden JA UUDET LUOVAT TYBOKALUT. Nvidia ada lovelace -arkkkitehtuurin teho JA 24 gt g6x -muistia antavat äärimmäisen käyttökokemuksen niin pelaajille kuin Luovan Työn Tekijöillekinin.

Nvidia GPU s architekturou Ada Lovelace

Nvidia ada lovelace -arkkitehtuuri

Edellä Aikaansa, Etumatkaa peleihin.

Uudet sm-moniprosessorit

Jopa Kaksinkeveren Suorituskyky JA Energiatehokkuus

Neljännen Sukupolven Tensor-Ytimet

DLSS 3 ANTAA JOPA NELINKERTAISEN SUORITUSKYVYN
Raa’alla Laskentateholla Renderöintiin Verrattuna

Kolmannen Sukupolven rt-ytimet

Jopa Kaksinkeveren Säteenseensarannan Suorituskykyky

Äärimmäinen alusta Pelaajille JA Luovan Työn Tekijöille

GeForce RTX 40 -Sarjan JA DLSS 3: N tehoilla

Nvidia Ada Lovelace Architecture Ikona zobrazující grafickou zpracovatelskou jednotku vytvořenou NVIDIA.

Ray Tracing Cores Ikona zobrazující paprsky sledování paprsků jako světlé paprsky skákající z koule do virtuální kamery pro realistickou počítačovou grafiku.

NVIDIA DLSS 3 Ikona zobrazující softwarový zásobník z urychlené articiální inteligence pomocí technologií NVIDIA Technologies.

Platforma Nvidia Reflex s nízkou latencí Ikona zobrazující přesnost jako šipka lukostřelby zasáhla střed cíle.

NVIDIA Encoder ikona zobrazující NVENC video kodéry.

Aplikace NVIDIA Broadcast Icon zobrazující zvukové a video vysílání AI-E-vysílání na stolním počítači.

Nvidia studio ikona zobrazující 3D manipulátor souřadnic x y z v kreativním softwaru.

Hra Ready and Studio Odivers Ikona šipky směřující dolů obvykle používaná ke stažení řidičů Nvidia.

Huippuluuokan Grafiikkasuortimet

Nvidia ada lovelace -arkkitehtuuri

Realistinen Ja Mukaansa Tempaava Grafiikka

TekoälykiihdyTetty Suorituskyky

Voittoisat obrovský peleihin

Alhaisen latessin nvidia reflex -järjestelmä

Luotu Live-Striimaukseen

Äänen Ja Kuvan Tekoälytehostus

Luovuuden Ohituskaista

Suorituskykyinen Ja Luotettava

Hra Ready- JA Studio-Ohjaimemet

Suorituskyky

Suhteellinen Suorituskyky

3 840 x 2 160 -resoluutio, korkeimmat peliasetukset, DLSS:n superresoluutio-ominaisuuden suorituskykytila ​​ja DLSS:n lisäfreimien luonti käytössä RTX 40 -sarjan näytönohjaimella, i9-12900K-suorittimella, 32 Gt:n muistilla ja Win 11 x64 -käyttöjärjestelmällä. Uuden Säteenseurannan Overdrive-Tilan Tekniset Esikatsetitetietot Cyberpunk 2077: lla peruruvous julkaisua edeltävällä versiolla tehtyihin testeihin.

VirnulutusKerroin

Pienempi Lukema na Parempi

Suhteellinen Teho

KESKIVERTOPELAAMISEN TEHONTARVE ON Määritetty Laskemalla KESKIARVO 22 Peliä 4K-, 1440P- Ja 1080p-Tarkkuuksiilla Pelattaessa mitatuista Kulututuslukemista. Nvidian Founders Edition- tai viitenäytönohjain.

Säteenseuranta

Hyperrealistista. Hypernopeasti.

Ada-arkkitehtuuri päästää valon käyttäymistä oikeassa maailmassa simuloivan säteenseurannan täyteen loistoonsa. Rtx 40 -sarjan ja kolmannen sukupolven rt -ytimien tehon ansiosta pääset kokemaan virtuaalimaAilmat Tarkempina Kuin Koskaan aiemmin.

Portál RTX OFF

Portál RTX ON

NVIDIA DLSS 3

Maksimaalinen FPS-NOpeus. Maksimilaatu. Tekoälyn Voimalla.

DLSS On Mullistava Läpimurto Grafiikan Tekoälytehostuksessa, Sillä Se Moninkertaistaa Suorituskyvyvynyvynyv. DLSS 3 Parantaa Kuvanlaatua Luomalla Kuvaan Korkealaatuisia Lisäfreimejä Tekoälyn avulla hyödyntämällä geforce rtx 40 -sarjan grafiikkasuorittimien uusien neljännen sukupolven tensor -thes -theic flow. Oa.

*Tallennetttu Geforce RTX 4090 -Näytönohjaimella 3 840 x 2 160 -Tarkkuudella, Korkeimmilla PeliasetUksila Ja Säteenserannan overdrive -Tilassa.

Nvidia Reflex

Voitto na Kiinni Millisekunneista.

Nvidia reflex ja geforce rtx 40 -sarjan grafiikkasuortimet varmistavat alhaisimman latessin ja parhaat cvasteajat, mikä on voittoisa yhdistelmä peleissä. Reflex na Järjestelmän latessin optimointiin ja mittaamiseen suunniteltu teknologia, joka auttaa nopeuttamaan kohteen saamista tähtäimeen, reaktioaikoja ja tarkuutta tarkkuutta kilpaileupeeleaSa.

Huipputyökalut Luoville Aloille.

Studio Nvidia
Nvidia-enkooderi
Nvidia vysílá
Nvidia Omniverse
Nvidia Canvas

Další informace o Studio NVIDIA

Studio Nvidia

Omat IDEASIS NVIDIA STUDION NOPEUTTAMINA.

Nvidia Studion avulla voit nostaa luovat projektisi uudelle Tasolle. RTX 40 -Sarjan Uudet Erillaislaitteistot Antavat Verrtratmaman Suorituskyvyn 3d -Prenderöintiin, Videoeditointiin JA Graafiseen Suunnitteluun. Pääset Käyttämään Monipuolisia rtx -Kiihdyksiä Luovan Työn Huippusovelluksissa, maksimaalisen vakaan toiminnan ehdoilla suunnitiltuja nvidia studio -ohjaimia ja yksioikellisia, theKotanTajnJa, theka theka, the, the, the, the, nvidia nvidia nvidia nvidia nvidia nvidia nvidia Hot Tekoälyn Tehostamien Luovien Työnkulkujen Käyttöön.

NVIDIA Encoder

Nvidia-enkooderi

Striimi Kuin Unelma.

Tee Livestriimeissä Vaikutus vakuuttavalla Grafiikalla Ja Laadukkaalla, Nykimätömällä kuvalla. Kahdeksannen Sukupolven nvidia nvenc -enkooderia käyttävä geforce rtx 40 -sarja avaa aivan uuden aikakauden kokealaatusessa kuvan lähettämisessä uuden sukupolven av1 -koodauksen tuella. Tätä H.264-Standarida Tehokkaammaksi Suunniteltua Uutta Koodausekniikkaa Käyttällä voit strieimata entistä suuremmilla tarkkuuksisilla. Lisäksi Kaikkiin SuoSittuihin Live-Striimaussovelluksiin na Tarjolla marně näillä Grafiikkasuortimilla Toimivia Optimointeja, Jotka antavat aina yleisölEsi parhaan mahdollisen katsekokemuksensen.

Další informace o aplikaci NVIDIA Broadcast

Nvidia vysílá

Tekoälyn Tehostama Kotistudiosi

Nvidia Broadcast -sovellus nostaa livestriimit, puhekekeskustelut ja videopuhelut aivan uudelle tasolle tekoälyä hyödyntävillä tehosteilla, kuten taustamelun poistolla, virtuaaalitaustoustoila jamila mulla theiminnoila toiminnoila.

Nvidia Omniverse pro tvůrce

Nvidia Omniverse

Yhdistä Luovat Ympäristösi Mahdollisuuksien Universimiin

Nvidia Omniverse ™ na 3d-suunnittelun yhteistyöalusta, joka kuuluu nvidia studion luovaan käyttöön suunnititeltuihin työkaluihin. SE NA LUOTU Nopeuttamaan Työnkulkuja, yhdistämään Sovelluksia Ja Tekemään Ideoistasi Totta Nopeastiti.

Další informace o plátně NVIDIA

Nvidia Canvas

Sovellus, Joka Tuo Tekoälyn Maalaamiseen.

Muunna ykinkertaiset siVelTimenDivedot realistisiksi Maisemakuviksia tekoälyn avulla. Voit luoda taustakuvia nopeasti tai nopeuttaa Konseptikuvittamista ja säästä Näin aikaa ideoiden vizualizointiin.

Muut ominaisuudet ja edut

8K HDR -pelaaminen

Geforce RTX 4090 -Näytönohjaimella voit pelata sekä Taltentaa Ja Katsoa pelikuvaa loistavalla hdrkkuudella ja jopa 8k-resoluutiolla. GeForce Experience ™ Shadowplay ™ -ominaisuuden avulla voit Taltentaa pelikuvaa 8k hdr -Tarkkuudella ja toistaa sitä sulavasti av1 -dekoodaukselsella.

Hra Ready -Ohjaimemet

Geforcen Hra Ready -ohjaimilmilla varmistat parhaan mahdollisen pelikokemuksen suosikkipeleissäsi. Ne na hienosäädetty yhdessä Pelinkehittäjien Kanssa ja testattu laajasti tuhansilla erilaisila laitekokoonpanolla, jotta voimme olla varmoja niiden suorituskyvystä ja luotettaduudesta.

Geforce zkušenosti

Tallenna Ja Jaa Videoita, Näyttökuvia Ja Live-Striimejä Kavereillesi. Pidä Ohjaimesi Päivitettynä Ja Optimoi Peliesi Asetukset. Geforce zkušenosti tekee tämän kaiken. SE ON Välttämätön Kumppani Geforce-Näytöhjaimellesi.

RTX-Videokuvan Supertarkkuus

Rtx-videokuvan supertarkkuusominaisuus terävöittä chrome-ja edge-selaimissa toistettavia video automaattisesti ja poistaa niistä häiritseviä häiriöitä ja PakkausartefaktejA huipputasokkaita teKoälyAlgorithe la bla. Pääset Nauttimaan Kristallinkirkkaasta videokuvasta jopa 4K-Tarkkuudela.

Nvidia g-sync

Pelaa Sulavalla Ja repeilemättömällä Kuvalla Korkeilla Virkistystaajuuksila Ja Hdr-Tarkkuudela. Tämä on VanNoutouneiden Pelaajien äärimmäinen Pelinäyttö Ja Luottolaitteisto.

Virtuaalitodellisuus

Paras Grafiikkateho Takaa Sulavat JA Mukaansa Tempaavat VR-KOKEMUKSETSET.

Resizeable Bar

Odolný bar na Kehittynyt PCI Express -liitännän ominaisuus, Jonka Ansiosta suoritin saa grafiikkasuorittimen koko freimipuskurimuistin Käyttöön Kerrallaan, Mikä Parantaa suorituskyä monissa ° monissaä monissaä monissaä monissaä monissaä monissaä.

Tekniset Tiedot

16 384
2,52
24 GT
GDDR6X

Galleria

Geforce RTX 4090 Geforce RTX 4090 Geforce RTX 4090

Osta

Geforce RTX 4090

Alkaen xxx, xx €

Saataville Tulokuukausi: xx.

Ostopaikat

© 2022 Nvidia Corporation. Nvidia, Nvidia-Logo, Geforce, Geforce Experience, GeForce Rtx JA G-Sync Ovat Nvidia Corporation -yhtiön Rekisteröitöityjä Tavaramerkkejä Ja/Tai Tavaramerkkejä yhdysvalloissa Ja muissa maissa. Kaikki Muut Tavaramerkit ja tekijänoikeudet ovat omistajiensa omaisuutta.

Geforce RTX 4090

Näytönohjaimen tekniset Tiedot: Nvidia Cuda ® -ytimiä 16 384
Vahvistettu Kellotaajuus (GHz) 2,52
Perusellotaajuus (GHz) 2,23
Muisti: Vakiomuistikokoonpano 24 GT GDDR6X
Muistin Rajapinta-Arkkitehtuuri 384-Bittinen
Teknologiatuki: Säteenseourantaytimet Kolmas Sukupolvi
Tensor-ytimet 4. Sukupolvi
Nvidia-tarkkitehtuuri Ada Lovelace
NVIDIA DLSS 3
Nvidia Reflex Kyllä
Nvidia vysílá Kyllä
PCI Express 4 Kyllä
Resizeable Bar Kyllä
Nvidia ® Geforce Experience ™ Kyllä
Nvidia Ansel Kyllä
Nvidia freestyle Kyllä
Nvidia Shadowplay Kyllä
Nvidia zvýrazňuje Kyllä
NVIDIA G-Sync ® Kyllä
Hra Ready -Ohjaimemet Kyllä
Nvidia Studio -ohjaimemet Kyllä
Nvidia Omniverse Kyllä
Microsoft DirectX ® 12 Ultimate Kyllä
Nvidia GPU Boost ™ Kyllä
NVIDIA NVLINK ™ (Sli-Valmius) Ei
VULKAN RT API, OpenGL 4.6 Kyllä
Nvidia-Kooderi (NVENC) 2 x 8. Sukupolven
Nvidia-dekooderi (NVDEC) 5. Sukupolvi
AV1-KOODAUS Kyllä
Av1-koodauksen purku Kyllä
Cuda-toiminnot 8.9
VR-Valmius Kyllä
Näyttötuki: Digitaalinen Enimmäistarkkuus (1) 7 680 x 4 320
Vakionäyttöliittimet HDMI (2), 3 x Displayport (3)
Usean Näytön Tuki 4 kpl
HDCP 2.3
Kortin Mitat: Pituus 304 mm
Leveys 137 mm
Korttipaikkojen Tarve 3 Paikkaa (61 mm)
Lämpö- ja tehotieDot: Grafiikkasuorittimen Enimmäislämpö (° C) 90
Näytönohjaimen Teho (W) 450 w
Järjestelmän Vähimmäisteho (W) (4) 180 w
Lisävirtaliittimet 3 x 8-Nastainen PCIe-Kaapeli (Sovitin Mukana) Tai
Vähintään 450 W: n PCIe Gen 5 -kaapeli

1 -Jopa 12 -Bittinen 4K HDR -Tarkkuus 240 Hz: N Taajuudella, DP1.4A+DSC. Jopa 12 -Bittinen 8K HDR -Tarkkuus 60 Hz: N Taajuudella, DP 1.4A+DSC tai hdmi 2.1+DSC. DP 1.4a+DSC -Kaksoisliitännällä Jopa 8K HDR -Tarkkuus 120 Hz: n Taajuudella 2 -Tukee Hdmi 2.1a -määritysten mukaista 120 Hz: n Taajuutta 4K Hdr -Tarkkuudella, 60 Hz: n Taajuutta 8k Hdr -Tarkkuudella Ja Vrr -virkistystaajuksia. 3 – Displayport 1.4a. 4 – Vähimmäisvaatimus perustuu PC: Hen, Jossa na Ryzen 9 5900x -suoritin. VirvaatimUkSet voivat vaihdella järjestelmäkokoonpanon mukaan. Huomautus: Edellä Ilmoitetut Grafiikkasuorittimen Tekniset Tiedot na mirattu Nvidian Founders Edition -näytönohjaimen tai ilmoitettuun viitenäytönohjaimeen asentettuna. Kellotaajuudet Koskevat Pelaamista Grafiikkasuorittimen Keskitasoisella/Täydellä Kuormititukselselsella. Näytönohjainten Tekniset Tiedot Voivat vaihdella näytöhjaimen valmistajan mukaan. Tarkista Yksittäisten näytönohjainten tekniset tiedot niiden valmistajan verkkosivuilta.

Valmistele Järjestelmäsi Geforce RTX ® 4090 Founders Edition Varten

Näytönohjainkorttien tekniset tiedot vaihtelevat valmistajakohtaisesti. Katso Muiden Mallien Tiedot Kortin Valmistajien Teknisistä Tiedoista. Seuraavissa Vaiheissa Tarvitaan Fyysisten Anennustoimien Lisäksi Tietämystä PC: N KomponentTien teknististä Tiedoista.