Co je přepínač MUX v herních notebookech? Vysvětlil! | Beebom, co je přepínač Mux a dělá váš herní notebook jeden? | PCGamesn

K čemu je přepínač MUX a potřebuje váš herní notebook

Zlepšení výkonu v našem MSI GE67HX je relativně nízké ve srovnání s výsledky, které mají někteří další techničtí recenzenti. Například v porovnání Switch MUX viděl Jarrodova technologie v některých hrách FPS rozdíl, jako je Counter-Strike, rozdíl ve výkonu téměř 40%. Některé prodejny také tvrdily, že rozdíl výkonu může v některých notebookech zvýšit až 50%.

Co je přepínač MUX v herních notebookech? Vysvětlil!

Co je přepínač Mux v herním notebooku

Během několika posledních let se herní notebooky staly tak pokročilými, že již pro většinu pracovní zátěže nepotřebujete stolní počítač. Většina herních notebooků je dodávána se všemi nejnovějšími funkcemi, jako jsou displeje s proměnným obnovením, procesory třídy na stolních počítačích a některé dokonce přicházejí s mechanickou klávesnicí. V tomto vyprávění o nových funkcích však nejvíce mluvené o přidání v posledních letech nebyly s vysokým občerstvením displeje nebo grafika vycházející z paprsků, ale běžný doplněk volal Switch MUX. Je to funkce, která dává vašemu hernímu notebooku schopnost obejít integrovanou grafiku a používat diskrétní grafiku k poskytování výhodné výhody téměř okamžitě. Dnes to téměř každý recenzent notebooku přísahá a nazývá přepínač MUX nutnou funkcí v jakémkoli herním notebooku. Jak ale funguje přepínač Mux a pokud byste tuto funkci skutečně hledali při dalším nákupu notebooku? To je přesně to, na co jsme tady, abychom odpověděli v tomto vysvětlení Switch MUX.

Herní notebook MUX Switch: Vysvětleno (2022)

V tomto článku prozkoumáme všechny aspekty fascinujícího rysu, kterým je přepínač Mux – od jeho historie po jeho vnitřní fungování. Budeme také odpovídat na řadu otázek, které by mnoho nadšenců PC může mít, například jak můžete zjistit, zda má váš notebook přepínač Mux? A pokud ano, jak aktivovat přepínač MUX? Záměrem je poskytnout vám všechna důležitá fakta o přepínači MUX, takže znáte jeho výhody a omezení. Pokud hledáte konkrétní odpovědi, použijte obsah a přesuňte se do sekce, která vás zajímá.

Co je přepínač MUX v notebookech?

Než se podíváme na fascinující historii přepínače Mux, měli bychom nejprve mít jasnou představu o tom, co to je. Zkratka pro “Multiplexer“Mux není nic jiného než a přepínat To umožňuje uživatelům výběr spustit jejich zobrazení notebooku buď přes IGPU (také nazývaný Optimus nebo Hybrid Mode), nebo prostřednictvím diskrétního GPU. V herních notebookech aktuálních genů přepínač MUX má podobu specializovaného mikročipu, který je umístěn mezi IGPU a DGPU.

Co je přepínač Mux v herním notebooku

Nyní pro lidi, kteří nejsou dobře obeznámeni s notentickou nomenklaturou, IGPU a DGPU odkazují na různé grafické procesory, které jsou ve vašem notebooku. The IGPU je grafický procesor, který se obvykle nachází na stejné matrici jako CPU. Je to slabší grafický čip používaný pro základní úkoly, jako je streamování videa, spuštění GUI OS a další podobné úkoly. The DGPU (specializovaný grafický procesor), na druhé straně, je a plně rozvinutý grafický čip (Nainstalováno odděleně od CPU) schopné provádět vysoce výkonné úkoly, jako je herní nebo video vykreslování. Mají také různé požadavky na energii, přičemž IGPU obvykle je čip s nízkým výkonem, zatímco DGPU je více hladovějící energie.

Tyto různé GPU normálně existují společně v moderních herních notebookech, organické přepínání (více o tomto později) mezi sebou, aby uživateli dalo optimální zážitek. Ale v poslední době, se zlepšujícím grafickým výkonem diskrétních GPU, IGPU začíná působit jako úzký profil pro DGPU. Moderní Spínač Mux je jednoduše řešení k tomuto zvláštnímu problému. Důvod, proč k tomu došlo, je otázka, na kterou můžeme odpovědět pouze tehdy, když se člověk podívá na historický předchůdce, což je něco, co prozkoumáme v naší další sekci.

Stručná historie přepínatelné grafiky

Nyní, když jsme se podívali na to, co je Switch Mux, chceme přinést zajímavou historickou trajektorii této funkce. Je to příběh podobný příběhu o Ouroboros. V posledních několika desetiletích se to narodilo a znovu se narodilo. Aktuální pojetí přepínače MUX, který výrobci nazývají „novou funkcí“, je v podstatě stará.

S tím řekl, že se musíte ptát sami sebe-pokud je přepínač Mux starou technologií, proč se nyní znovu objevuje ve všech dobách? To je přesně to, na co se v této sekci podíváme. Jde o to, že stejně jako všechny formy technologie je současný přepínač Mux, i když se podobá starému, nyní mnohem pokročilejším způsobem, jakým to funguje.

První implementace přepínače MUX byla Hotovo Sony na Vaio SZ-110B, který byl spuštěn v dubnu 2006. Na povrchu se zdá, že myšlenka je docela podobná, protože notebook měl spínač, který by mohl transformovat vlastnosti počítače změnou grafických ovladačů. Ale na rozdíl od dnešních přepínačů MUX byla implementace první generace mnohem komplikovanější.

Co-a-a-mux-switch

Problém bylo v tom, že typický notebook měl v té době alespoň tři samostatné adaptéry displeje – jeden pro LCD, jeden pro port VGA a jeden pro DVI/HDMI. To znamenalo, že kdybyste chtěli přepínat mezi integrovanou a diskrétní grafikou, potřebovali byste více doplňků v základní desce pro trasování signálů z GPU a na GPU a. Díky tomu bylo prvním generálním řešením přidání hardwarového muxu těžkopádného a drahého. Toto řešení také vyžadovalo, aby uživatel restartoval svůj systém pokaždé, když se rozhodli přepnout grafiku, protože je třeba změnit skutečné obvody.

Dalším problémem bylo v počátečních dnech technologie, že Většina uživatelů přilepená k nativní grafické možnosti To přišlo s jejich notebookem a rozhodl se používat buď IGPU nebo DGPU po celou dobu. Pokud by člověk nebyl technicky-literatní, lidé by se často snažili přijít na to, jak tato funkce fungovala. To vedlo k situaci, kdy kupující, kteří hledali notebook, sotva koupili jeden s přepínačem Mux, protože nebyli jen drahé, ale pro mnohé nepřinesli žádné konkrétní výhody.

Výrobci notebooků si tento nedostatek uvědomili a my jsme viděli přepínatelnou grafiku druhého generace přicházet na trh v příštích několika letech. Tato iterace zahrnovala více práce na straně softwaru, protože hardwarový přepínač se transformoval na přepínače kontrolované softwarem. Jak tedy fungovaly? V podstatě to, co výrobci dělali, byli něco vytvořili nazývá se „interposer ovladače displeje“ Druh mostu, který měl informace o integrovaných grafických ovladačích a ovladačích DGPU. To znamenalo, že kdykoli jste potřebovali přepnout mezi GPU, nebylo třeba systém restartovat a můžete přepnout mezi IGPU a DGPU asi za 5 až 10 sekund změnou profilu zobrazení na notebooku.

Co je technologie Nvidia Optimus?

Nyní, když průmysl notebooků směřoval směrem k přepínatelné grafice, NVIDIA vydala svou vlastní verzi IT v roce 2010 s názvem „Optimus“. Implementace byla vysoce pokročilá a prakticky vyřešila každou jednotlivou stížnost, kterou uživatelé měli s implementací druhého generace.

S Nvidia Optimus, potřeba hardwarového multiplexoru a softwarového přepínače byla odstraněna. Jak, můžete se zeptat? Jednoduše, s Optimus, Všechny vizuální signály byly prošly prvním IGPU A pak se ovladač systému podíval na každou spuštěnou aplikaci a rozhodl se, zda by měl používat DGPU nebo IGPU. Tento koncept odešel s konceptem hardwarového přepínače mux ve formě softwaru i hardwaru, protože Optimus vytvořil inteligentní systém, který by mohl tento proces provést za běhu.

Co-is-a-mux-switch-optimus

Jak můžete vidět na výše uvedeném diagramu, Optimus umožnil počítači rozhodnout, které grafické řešení chce použít pro konkrétní úkol. Například, pokud by to bylo spuštěno něco lehkého, jako je Microsoft Word, přepnul by to na IGPU a úplně vypnul DGPU. A pokud by to provozovalo intenzivní úkol, jako je hra, vedl by to displej přes DGPU.

Tato jednoduchá oprava se ukázala jako revoluční, protože nyní bylo možné, aby základní deska měla jednoduchý design s vyhrazeným GPU. Už to nepotřebovalo další vrstvy mědi nebo multiplexerů, které zapadly starší iteraci. To také znamenalo, že displeje již nemusely být zavřeny, aby přepnuly ​​grafické ovladače. Obnovení bylo nyní téměř okamžité, bez zpoždění nebo koktání.

To bylo vyrobeno Nvidia Optimus řešení s téměř žádnou nevýhodou v době, kdy. To znamená, že pokud výrobce notebooku chtěl do svých systémů zahrnout vyhrazenou GPU, bylo řešení Nvidia téměř nutností. A to je přesně to, co se stalo. V průběhu let se Optimus stal dominantní volbou pro výrobce, pokud jde o přepínatelnou grafiku, a dodnes zůstává nejoblíbenější volbou, zejména v notebookech s rozpočtem her. Dnes téměř každý notebook s GPU NVIDIA lodí s Optimus v nějaké formě.

Návrat hardwarového přepínače MUX

Postupem času jsme si uvědomili, že Nvidia Optimus nebyl nikdy dokonalý. Implementace má určité problémy, které přišly do popředí v průběhu let. Pro jednoho, Optimus v podstatě otroky DGPU na IGPU, což znamená, že vždy používá řadič zobrazení IGPU. To způsobuje, že schopnost displeje notebooku je omezena na schopnost integrovaného GPU.

Chcete -li tento hlavolam příkladem, pojďme si uvést extrémní příklad. Pokud má váš notebook, řekněme, 3080Ti, ale váš displej notebooku je poháněn IGPU, který podporuje maximální rozlišení pouze 720p (6bitová barva), bude váš vyhrazený GPU (v případě Optimus) přizpůsobit tento standard – bez ohledu na to, jaký je váš displej schopen. Je to, jako by IGPU je nejslabší odkaz, ale je vždy na starosti.

Kromě hyperbole to nebyla v roce 2010 konkrétní nevýhoda, ale věci se nyní změnily. Příchod výkonnějšího hardwaru a novějších standardů, jako je HDR a variabilní obnovovací frekvence, tlačil řidiče displeje k bodu zlomu. A pro většinu je neúspěšným bodem IGPU. Ovladač IGPU displeje většiny moderních procesorů prostě nemůže vzít zatížení, kterému je vystaven novějšími grafickými kartami, což vede ke sníženému výstupu FPS. A v případě Intel IGPUS to nepodporuje ani novější funkce, jako je VRR.

Co-a-a-mux-switch-Advanced Optimus

Aktuální vlna přepínačů Mux, které byly popularizovány jako Alienware a Asus, je reakcí na toto omezení. Tyto hardware Přepínače MUX jsou nainstalovány na základní desce samotné, takže tyto notebooky mohou IGPU zcela obejít a nechat signál jít přímo z diskrétního GPU na displej notebooku. A dobře, odstranění úzkého místa, který je v procesu IGPU.

Pokud jste věnovali velkou pozornost našemu vysvětlení, spatřili byste určitou podobnost, kterou má nová vlna přepínačů Mux se starší generací přepínatelné grafiky. The Přepínače MUX v proudu jsou hardwarovým doplňkem podobným starším přepínači a mít podobu specializovaného mikročipu, který sídlí mezi IGPU a DGPU. To lze jasně vidět v případě ASUS, kde představují svůj přepínač Mux jako integrovaný obvod, který se připojuje k DGPU i displeji.

Implementace přepínačů MUX se však staly o něco pokročilejší. Na rozdíl od fyzického přepínače, který doprovázel Vaio SZ-110B, jsou přepínače MUX v těchto dnech ovládány softwarem, ke kterému máte přístup prostřednictvím nastavení BIOS nebo doprovodné aplikace, které přicházejí s herními notebooky.

Co je Nvidia Advanced Optimus?

Podobným způsobem, s ohledem na omezení Optimus, Nvidia v dubnu 2020 vydala novější iteraci své technologie a nazývá se to Pokročilý Optimus. Myšlenkou pokročilého Optimuse bylo vyřešit problém jak výkonu, tak funkce současně.

Jak to tedy Nvidia udělala? Specifický způsob, jak Advanced Optimus Works nikdy nebyl veřejně prohlášen, ale Nvidia odhalila obecný princip, který používá. Společnost tvrdí, že Advanced Optimus je podobný starším dynamickým přepínačům MUX (Gen 1), které umožnily notebookům přepínat mezi IGPU a DGPU za běhu.

Ale způsob, jakým se liší od těch starých, je to, jak funguje displejový ovladač. Místo toho, aby měl dvě samostatné linie obvodu, každý z nich se připojil k displeji notebooku, NVIDIA vytvořila a Nový „přepínač dynamického zobrazení“ To funguje jako prostředník mezi IGPU a diskrétní grafikou. NVIDIA tvrdí, že IGPU již není omezujícím faktorem, protože je kvůli tomuto zprostředkovanému čipu obejít.

Co-a-a-mux-switch-Advanced Optimus 2

Nvidia tvrdí, že toto řešení Nejenže řeší úzký profil IGPU Pokud jde o výkonT také umožňuje další funkce, jako je proměnná obnovovací frekvence. Zobrazujte signály v notebookech bez pokročilého Optimus nebo vyhrazeného přepínače MUX projdou IGPU čipu a tyto GPU obvykle postrádají podporu pro G-Sync nebo jiné standardy. Opět zdůrazňuji nejvíce, protože některá procesory AMD, zejména ty vyšší end, přicházejí s podporou pro synchronizaci zdarma.

Nvidia Advanced Optimus vs Hardware MUX Switch

Advanced Optimus má určité výhody oproti normálnímu přepínači Mux, protože je automatický. To znamená aktivně Přepíná grafický výstup v závislosti na případu použití Místo toho, aby byl ručně přepínán nebo vypínán. Stejně jako starší implementace Optimus měří pracovní zátěž a rozhodne, kterou GPU použít. Kromě toho notebooky s pokročilým Optimus také nepotřebují restartování, aby se přepnulo na vyhrazenou grafiku, protože tato práce nyní provádí „dynamický přepínač displeje“ na pozadí.

Všechny tyto funkce kombinované dělají Advanced Optimus hodnou alternativou k hardwarovým přepínačům MUX a vy byste si mysleli, že to je populární možnost v herním světě. Ale to je věc, pokročilý Optimus, dokonce i dva roky po jeho vydání, zůstává ve veřejném oku do značné míry neviditelný. Podle NVIDIA existuje téměř 50 modelů notebooků od výrobců jako Acer, Dell a Alienware, které podporují tuto funkci. Věříme, že tvrzení NVIDIA jsou příliš optimistická, protože když jsme se podívali na seznam notebooků nanoreview s přepínačem MUX, našli jsme pouze 20 notebooků s vestavěným NVIDIA Advanced Optimus vestavěné. A to je zklamáním přinejmenším.

Jak zkontroluji, zda má můj notebook přepínač Mux?

Zkontrolujte doprovodnou aplikaci výrobce

Zatímco přepínače MUX jsou důležitým reklamním materiálem pro herní notebooky, většina výrobců je ve skutečnosti neuvádí na svých specifikačních listech. Chcete -li zkontrolovat, zda má herní notebook přepínač Mux, první věcí, kterou byste měli udělat, je otevřít zahrnuté doprovodné apartmá, jako je zbrojnice na strojích Asus, Alien Command Center for Alienware atd.

Co-a-a-mux-switch-msi-centter

V našem testovacím notebooku, který byl MSI GE67HX Raider, v kanceláři Beebom, přepínač MUX lze nalézt pod oknem funkcí v aplikaci MSI Center Companion. The Spínač Mux byl označen jako „GPU Switch“ a dal nám možnost výběru buď „hybridní“ režim, který používá IGPU jako primární displejový ovladač nebo „diskrétní grafický režim“ k použití zahrnutého RTX 3080 Ti jako primárního ovladače.

Zkontrolujte MUX přepínač v nastavení BIOS

Někteří výrobci notebooků však do své doprovodné aplikace nezahrnují přepínač GPU. To je většinou vidět v notebookech Dell, jak je zvýrazněno na obrázku níže.

What-Is-a-mux-switch-dell-bios

Pokud jde o důvod, proč je v bios a ne v aplikaci doprovodné, nejsme si jistí. Jedním z důvodů může být to, že Dell je opravdu šťastný z výkonu jejich notebooku v režimu IGPU a věří, že oběti, které přicházejí s zapnutím režimu DGPU (dolní baterie atd.) nestojí za kompromis. Někteří jednotlivci tvrdili, že se jedná o trik od společnosti Dell, aby donutil hráče, aby si koupili svou sérii notebooků Alienware. Jak jsme však viděli v našem výzkumu, přepínač MUX v notebookech Alienware je také umístěn v nastavení BIOS, takže nárok není pro kontrolu.

Prohledávejte oficiální stránku podpory nebo online fóra

A konečně, pokud nemůžete zjistit, zda má váš herní notebook hardwarový mux nebo ne, můžete se jednoduše podívat na oficiální stránku podpory pro vaše zařízení. Navíc online fóra jako přetaktovače.Net a Reddit jsou také užitečné najít více informací.

Ale pokud váháte ohledně náhodného fóra, můžete se podívat na působivý glosář pro přepínače Mux sestavené společností Nanoreview. Seznam je komplexní a nejen nám říká, zda má notebook přepínač MUX nebo ne, ale také nám říká rok vydání a základní specifikace. Podívejte se tam, abyste zjistili, zda je váš notebook na seznamu.

Jak zapnout nebo vypnout přepínač MUX v herním notebooku?

Nyní člověk opravdu nezapíná přepínač MUX pro herní notebook, protože to opravdu nechová jako přepínač „zapnuto“ nebo „vypnuto“. Je lepší si představit přepínač Mux jako železniční přepínač, protože veškerý přepínač Mux opravdu vede vizuální signály specifickými cestami, které mohou být buď přes ovladač IGPU nebo DGPU.

Co-a-a-mux-switch-asus-Center

Jak jsme již diskutovali, neexistuje jediný způsob, jak změnit nastavení přepínače MUX, protože každý výrobce má svůj vlastní způsob, jak to udělat. Už máme zakryt způsob, jakým najdete přepínač GPU Na moderních notebookech ve výše uvedené části. Abychom to však rozšířili, téměř každá aplikace doprovodů v těchto dnech přichází s vyhrazenou možností, jako je režim GPU, přepínač GPU, hybridní režim nebo grafický přepínač, který umožňuje nebo deaktivuje Switch/Optimus Mux na svém notebooku. A pokud ano, můžete vždy otevřít nastavení BIOS na notebookech Windows 11/10 a změnit nastavení.

Po zakoupení notebooku můžete nainstalovat přepínač MUX?

Jak jsme již zmínili, přepínač MUX je konkrétní hardwarová čipová sada, která je nainstalována na základní desce. To leží mezi IGPU (procesor) a grafickým procesorem, což znamená, že přepínač MUX není něco, co lze snadno odstranit nebo nainstalovat v pozdější fázi. To je zopakováno několika výrobci, jako je Asus, kteří nám neustále připomínají, že přepínače MUX jsou připájeny na základní desku a nejsou něco, co je upgradovatelné uživatele.

Jaké jsou výhody přepínače MUX?

Existuje několik hmatatelných výhod, pokud jde o přepínač Mux. Nejdůležitější výhodou, důvod, pro který většina uživatelů chce notebook s přepínačem MUX, je jeho výkon. Nyní bude úroveň zlepšování výkonu záviset na jednotlivých systémech a jejich konfiguracích, ale skutečnost, že došlo k určitému zlepšení výkonu. Z tohoto důvodu jsme provedli test, abychom zkontrolovali rozdíl výkonu s přepínačem MUX na herním notebooku povoleném a deaktivovaném. Zjistěte tedy, zda Switch MUX může zvýšit FPS při hraní her nebo ne.

  • Co je přepínač MUX v herních notebookech? Vysvětleno!
  • Co je přepínač MUX v herních notebookech? Vysvětleno!

Například v našem testu praktického výkonu jsme zjistili, že přechod na diskrétní GPU pomocí přepínače MUX může poskytnout kdekoli z 15% zlepšení FPS V některých hrách jako Doom: Věčný až ubohou 5%zlepšení V jiných trojitých hrách AAA, jako je ovládání. Testovali jsme také populární grafický stresový test známý jako Furmark a k našemu překvapení jsme konkrétně neviděli žádné výkony upticks.

Hry/aplikace Průměrné FPS s hybridním režimem Průměrné FPS s diskrétním grafickým režimem
Doom: Věčný 162 180
Bůh války 85 90
Řízení 88 90
Furmark 75 75

Zlepšení výkonu v našem MSI GE67HX je relativně nízké ve srovnání s výsledky, které mají někteří další techničtí recenzenti. Například v porovnání Switch MUX viděl Jarrodova technologie v některých hrách FPS rozdíl, jako je Counter-Strike, rozdíl ve výkonu téměř 40%. Některé prodejny také tvrdily, že rozdíl výkonu může v některých notebookech zvýšit až 50%.

Nyní musíme ještě setkat s takovými masivními rozdíly ve výkonu na našem notebooku, ale to by mohlo být jen na konkrétním nastavení použitá ve srovnání. Všechny naše hry jsme testovali v předvolbě „Ultra“ s rozlišením 1440p a zdá se, že IGPU se ukáže být spíše úzkým problémem při tlačení ultra vysokého snímku ve starších hrách, když se podíváte na jiné porovnání výkonu. Takže pokud jste někdo, kdo hraje hodně CS: GO, můžete cítit obrovský rozdíl ve výkonu, když v grafickém režimu „diskrétní“.

  • Co je přepínač MUX v herních notebookech? Vysvětleno!
  • Co je přepínač MUX v herních notebookech? Vysvětleno!

Navíc použití notebooku v režimu DGPU může odemknout určité funkce, které nebyly k dispozici v režimu IGPU, jako je schopnost Používejte Nvidia Shadowplay častěji. V našem notebooku MSI jsme, když jsme v hybridním režimu nebyli schopni nahrávat obrazovku, když nebyli uvnitř videohry. Ale když jsme zapnuli režim DGPU, dokázali jsme to udělat. Je to proto, že „Shadowplay“ (používaný k nahrávání videoher) používá h.264 dekóduje v DGPU NVIDIA, které vyžadují přímé připojení k GPU.

Další neočekávaná výhoda, kterou jsme si všimli při přechodu na diskrétní grafiku na našem herním notebooku MSI Změna profilu barev. Udržování notebooku v režimu „Hybrid“ nám poskytlo velmi vyplavený vzhled, připadalo mi, jako by po celém displeji byl bílý nátěr. Nejprve jsme věřili, že to bylo způsobeno problémem ve skutečné barvě MSI, ale poté, co jsme zkoumali – zdálo se, že „skutečná barva“ funguje v obou režimech.

Důvodem by nyní mohl být rozmanitý, ale věříme, že to bylo způsobeno rozdílem ve schopnostech reprodukce barev obou grafických ovladačů. Je zřejmé, když se podíváme na nastavení HDR v příslušných režimech. Možnost HDR v nastavení displeje se stává pouze v diskrétním režimu a je šedá v hybridním režimu. To znamená, že spuštěn displej vašeho notebooku přes DGPU vám může poskytnout zážitek přeslaději na barevně.

Jaké jsou nevýhody přepínače MUX?

Spínač Mux, i když přichází s různými výhodami, je na konci dne dvojitým mečem. Jeden aspekt herních notebooků, který je obecně Nejvíce postiženým režimem DGPU je výdrž baterie. To dává smysl jako Optimus nebo moderní standard přepínatelné grafiky byl výsledkem pohybu směrem k dosažení výdrže baterie na výkonu notebooků. Režim pouze IGPU spotřebovává menší výkon než režim DGPU, protože grafický procesor v režimu Optimus/ Hybrid je zapnutý pouze v případě potřeby. V režimu DGPU však grafická karta neustále běží na pozadí, což znamená, že celková spotřeba energie bude vždy vyšší.

To bylo zřejmé v testu baterie, který jsme provedli na našem notebooku MSI GE67HX. Test byl poměrně jednoduchý a sděloval spuštění videa 4K YouTube pro 20 minut na jasu 50%. Věříme, že koncept porovnávání výdrže baterie během her nedává velký smysl, protože většina hráčů nepoužívá svůj herní notebook na baterii – protože je v tomto režimu silně vykazován.

Ale člověk si dokáže představit použití svého notebooku pro neformální relaci YouTube sem a tam. Jaké byly tedy výsledky? Viděli jsme, že náš notebook MSI spotřeboval téměř 1% baterie každou minutu, když v diskrétním grafickém režimu. A na konci testu 20 minut se spotřebovala Téměř 18% baterie. Hybridní režim, překvapivě, nám poskytl mnohem lepší výsledky, protože jsme během běhu ztratili pouze 10% baterii. To nám dává téměř 50% zlepšení výdrže baterie, což se může ukázat jako důležité při práci na cestách. Co-a-a-mux-switch-výkon spotřeba Co-a-a-mux-switch-výkon spotřeba

Kromě toho jsme dokonce provedli analýzu spotřeby energie prostřednictvím měřiče používání elektrického zabijáka a čtení, které jsme dostali, byly fascinující. Zjistili jsme, že spotřeba energie notebooku se 4 otevřenými kartami chromu byla 95W V režimu pouze diskrétního GPU. To je docela hodně pro tak jednoduchou pracovní zátěž a je to dobrý příklad nadbytečné síly, kterou notebook spotřebovává v režimu DGPU. Když došlo do hybridního režimu, spotřebovalo se pouze stejné pracovní zátěž 50.6W.

Tento výsledek vypráví podobný příběh jako náš test na výdrž baterie, protože rozdíl spotřeby energie mezi dvěma Mdoes So zhruba na 50%. Závěrem lze říci, že obě testy nám říkají, že režim DGPU, i když je výkonný, spotřebovává hodně nadměrné energie, i když provádí jednoduché úkoly.

Co když můj notebook s vyhrazeným GPU nemá možnost přepínače GPU?

Populární otázka, kterou může mít mnoho uživatelů, je – zda mohou udělat cokoli pro zlepšení výkonu na svém notebooku, pokud nemají přepínač Mux. Odpověď je ano. Existují i ​​jiné způsoby, jak můžete obejít IGPU, abyste zlepšili svůj výkon. Nejjednodušší způsob, jak obejít IGPU, je připojit externí monitor do svého notebooku spuštěním přes zobrazovací port nebo port HDMI.

Ale než to uděláte, ujistěte se, že port, kterým provozujete externí displej, je napájen vaším DGPU. Pokud nevíte konkrétně, které výstupní výstupní pravomoci GPU, postupujte podle níže uvedených kroků:

1. Nejprve otevřeteOvládací panel NVIDIA„Na svém notebooku. Nejjednodušší způsob, jak jej otevřít, je kliknout pravým tlačítkem myši na plochu a hledat ovládací panel NVIDIA.

Ovládací panel co-a-a-a-mux-switch-nvidia

2. Poté, co jste aplikaci otevřeli, rozšířte možnost „Nastavení 3D“ na levém postranním panelu. Poté klikněte na „Konfigurace prostoru, PhysX“.

Co je přepínač MUX v herních notebookech? Vysvětleno!

3. V okně Konfigurace uvidíte, kde je připojen displej notebooku a zda je poháněn IGPU nebo DGPU vlevo dole vlevo. Jak vidíte v našem případě, displej je poháněn diskrétním GPU – RTX 3080 TI.

Co je přepínač MUX v herních notebookech? Vysvětleno!

Poznámka : Aby to fungovalo perfektně, musíte se ujistit, že obrazovka vašeho notebooku se nezráží a místo toho běží pouze v režimu pouze druhé obrazovky. Pokud si ponecháte obrazovku notebooku, automaticky se přepne na ovladač IGPU.

Pokud byste si koupili notebook s přepínačem MUX?

Nyní přijdete na další důležitou otázku – zda byste si měli koupit notebook s přepínačem mux nebo ne? Odpověď je komplikovaná.

Přepínač Mux v herních notebookech dává určité hmatatelné výhody, pokud jde o výkonnostní a zobrazovací funkce, ale přesto je to drahá funkce. Jarrod’s Tech, renomovaný recenzent hardwaru, zmiňuje, že hlavním důvodem, proč velcí výrobci jako Asus nezahrnují přepínače Mux do všech jejich modelů, je kvůli vyššímu trestu nákladů. Nyní to vypadá konkrétní zvýšení nákladů, na něco, na co nemáme odpověď. Ale kdybychom měli hádat, tvrdili bychom, že to není zanedbatelné množství.

Chtěl jsem zahájit tuto sekci s určitým důrazem na náklady, protože to je jádro otázky. Herní notebooky s přepínači MUX najdete pouze v segmentech střední až špičkové ceny. Nejlevnější, který jsme mohli najít na internetu, byl Dell G15 5520 (RTX 3050), který začíná na (1100 $). A tento notebook Dell je ve skutečnosti venkoper, protože dalším nejlevnějším notebookem s přepínačem MUX je Lenovo Legion 5, která prodává kolem 1500 $. Pracujeme na specializovaném seznamu nejlepších herních notebooků s přepínačem mux, takže zůstaňte naladěni na Beebom.

Nyní, pokud jste někdo, kdo hraje hry na super vysokých FPS, chcete nejnovější funkce hardwaru, ale také jako pohodlí hraní na přiloženém displeji a máte peníze na utracení, nákup notebooku s přepínačem má perfektní smysl. Ale pro kohokoli jiného přepínač MUX ne vždy poskytuje zvýšení výkonu, která se rozbije na Zemi, a testovali jsme to na vyzdobeném notebooku s Nvidia RTX 3080 Ti. Lze si jen představit, že rozdíl výkonu bude ještě nižší v nastaveních, kde je GPU úzkým místem.

MUX Switch: Jsou důležité pro herní notebooky?

S tím jsme mluvili o všem, co byste chtěli vědět o přepínači Mux v herních notebookech. A doufáme, že se vám líbilo čtení tohoto článku. Switch MUX, se svým více životy, je pozoruhodným produktem historie výpočetní techniky a něčím, co vám hodně říká o tom, jak se technologie projevuje. Od své dřívější podoby jako hardwarového triku v některých notebookech Sony až po oživení jako řešení dlouhodobého problému s přepínatelnou grafikou, přepínač MUX měl úžasný příběh. A teď, když se Nvidia stala vědom problémů, které trápí Optimus, nemůžeme se dočkat, až v budoucnu uvidíme, co je pro přepínač Mux v budoucnu. Co si tedy myslíte o přepínači MUX? Myslíte si, že je to důležitá funkce? Dejte nám vědět v komentářích níže.

K čemu je přepínač MUX a potřebuje váš herní notebook?

Zblízka herního notebooku Razer Blade s přepínačem MUX

Pokud jste se někdy podívali na nejlepší herní notebook a přemýšleli jste, co je na Zemi přepínač Mux, nejste sami. Je to vlastně jedna z nejdůležitějších komponent, které najdete v moderních strojích, a rozhodnout se pro model, aniž by vám člověk mohl nechat poškrábat hlavu, když je úroveň výkonu z nového systému výrazně nižší, než jste očekávali.

Pokud si nejste jisti, k čemu je přepínač Mux a zda byste si měli koupit herní notebook s jedním, nebo pokud váš již má, jsme tu, abychom vám pomohli lépe porozumět tomuto důležitému kousku hardwaru.

3D vykreslení přepínače MUX

K čemu je přepínač Mux?

Spínač MUX nebo multiplexer je vnitřní součástí na základě základní desky některých herních notebooků, které vám umožní deaktivovat integrovanou GPU (IGPU) CPU ve prospěch výkosnější vyhrazené grafiky systému (DGPU).

Normálně všechny informace poskytnuté na DGPU notebooku procházejí jeho IGPU, než se dostanou na vestavěnou obrazovku, což pomáhá prodloužit životnost baterie, protože systém může podle potřeby přepínat mezi dvěma grafickými čipy podle potřeby. Tento přístup však má negativní dopad na výkon a latenci.

To je místo, kde přichází přepínač Mux. Pokud je povoleno, změní fyzické spojení mezi displejem notebooku a DGPU, což jim umožňuje komunikovat přímo mezi sebou bez jakéhokoli zapojení z IGPU. Nyní může systém plně využít své grafické schopnosti, což má za následek vyšší snímkové frekvence ve hrách a zlepšenou zkušenost v mnoha aplikacích.

Životnost baterie zasáhne při povolení přepínače MUX, protože DGPU spotřebovává více energie než IGPU, ale budete chtít hrát připojenou do zdi, abyste z vašeho herního notebooku získali největší výkon z vašeho herního notebooku.

Notebook AMD Radeon s přepínačem MUX

Je přepínač MUX důležitý?

Zatímco nalezení herního notebooku s přepínačem MUX není tak důležité jako lokalizovat jeden s nejlepšími specifikacemi pro vaše potřeby, měl by být stále vysoko na vašem seznamu priorit. Na modelu je jen málo bodů, které utrácí více peněz s nejlepší grafickou kartou na trhu, pokud nebudete moci využít GPU k plnému potenciálu.

Ve skutečnosti některé z nejdražších herních notebooků nemohou posílit FPS tak vysoko jako jejich podobně specifická konkurence, a to kvůli skutečnosti, že jim jednoduše postrádá přepínač Mux. Podle ASUS ROG to může způsobit průměrné rozdíly v výkonnosti 9%, přičemž některé hry jako Rainbow Six: obléhá si, že snímkové sazby skákají až o 30%.

Rovněž stojí za zmínku, že přepínač MUX otevírá schopnost používat technologie jako Nvidia G-Sync a Nvidia Reflex, které oba vyžadují přímé spojení mezi GPU GeForce a displejem.

Pokud se ocitnete s notebookem bez přepínače MUX, možná budete moci obejít jakékoli potenciální úzkost GPU jeho připojením k externímu hernímu monitoru. To je samozřejmě za předpokladu, že vstupy zobrazení vašeho systému se připojí přímo k diskrétní grafické kartě spíše než s integrovaným řešením na CPU.

Schéma představující, jak funguje přepínač MUX

Jak zjistím, zda má můj notebook přepínač Mux?

Bohužel neexistuje žádná velikost, která odpovídá veškerému řešení, jak zjistit, zda má váš notebook přepínač Mux, ale nejlepším místem, kde můžete začít, je v herním softwaru systému, protože byste se s ním měli stejně seznámit. Je nemožné definitivně říci, co byste měli hledat, protože popis přepínače se bude lišit mezi modely a výrobci (pokud existuje vůbec).

Obecným pravidlem je hledat jakékoli možnosti „grafického přepínače“ nebo „režimu GPU“. Můžete však také najít přepínač MUX uvedený v „Hybridním režimu“ nebo „Optimus“ (což budete chtít vypnout pro nejvyšší možnou úroveň možného výkonu).

V závislosti na grafické kartě vašeho notebooku můžete být schopni zjistit, zda má automatický přepínač MUX podle toho, zda podporuje grafickou technologii AMD Smart Access nebo Nvidia Advanced Optimus. Obvykle to najdete na stránce produktu modelu.

Pokud se cítíte, pokud se cítíte pohodlně navigovat bios notebooku, můžete najít ovládací prvky Switch MUX vašeho notebooku, jako je tomu v případě některých herních notebooků Alienware a Dell.

Notebook NVIDIA GeForce RTX vybavený přepínačem MUX

Můžete nainstalovat přepínač MUX?

Ne, nemůžete nainstalovat přepínač Mux. Výrobci se musí při navrhování herních notebooků rozhodnout, zda jeden zahrnout.

Neexistuje žádný způsob, jak napodobit jeden prostřednictvím softwaru, takže při nákupu herních notebooků, které výslovně nestanoví, zda mají přepínač MUX nebo ne, postupujte opatrně.

Samuel Willetts Samuel Willetts tráví svůj čas na prvním vývoji AMD, Intel a Nvidia. Pokud tak neučiníte, zjistíte, že se pohrává s jeho parní palubou. Dříve je napsán pro PC Gamer, T3 a Toptenreviews.

Network N Media vydělává komisi z kvalifikačních nákupů prostřednictvím Amazon Associates a dalších programů. Zahrnujeme přidružené odkazy do článků. Viz Podmínky. Ceny správné v době zveřejnění.